Prodáno - Muž a moucha - Václav Hollar

S DPH
nz.012.19.01
Rytina s pohledem do daleké krajiny v jejíž popředí odpočívá plešatý muž středního věku s mouchou na hlavě ve stínu mohutného stromu. Námět zřejmě pochází z Ezopových bajek, které Hollarovi zadal ilustrovat John Ogilby r. 1665 v Londýně.  Do jeho, již druhého vydání Ezopových bajek vytvořil Hollar 58 nových leptů. Humor, nadsázka a ironie, spojená s dokonalou technikou, jsou zřejmě nejlepší ukázkou Hollarova ilustračního mistrovství. Značeno tužkou na rubové straně "W. Hollar" a číslo " P398/8". Rámováno, zaskleno.

Jde o zboží použité, záruční doba je 12 měsíců.

Více informací

O člověku lysém a o muše

Tomu se posmívati nemáme, kdož sobě sám malou škodu činí, aby se s velikou škodou nad nepřítelem svým pomstíti mohl. Jakož tato fabule učí.

Muška sedala na čelo lysého člověka, a kolikrátžkoli po ní udeřil, hned uletěla a po malé chvíli zas přiletěla a zase ho štípala. A jakž on opět po ní rukou udeřil, hned odletěla, a vzhlédajíci, posmívala se mu, a nicméně ho než jako prvé štípala, tak dlouho, že ten lysý člověk, rozhněvav se, řekl: "Ty zlotrovaná moucho, proč se směješ a mně se posmíváš, že já se sám tepu pro tvé štípání? Kdyby[s] ty povážila, že já se sám s sebou lehoučce snesu, ale jedno každé udeření, kdybych tě trefil, bylo by tvá smrt. Mně se neposmívaj, neb desatero udeření, kterýmž se sám tepu, mně nikoli uškoditi nemůž, ale kdybych jediným tebe trefil, beze vší lítosti zabita by[s] byla."

Tato báseň napomíná žvavé lidí, kteříž se s každým vaditi a hrejzti chtějí a žádného nešanují.

Parametry

Autor/Dílna
Václav Hollar (1607-1677), rok 1665
Technika/materiál
Ruční papír, tisk
Rozměry
Rytina 24,5 × 19,0 cm, s rámem 56,5 × 47,0 cm

Mohlo by vás také zajímat