Je to tady. Váš vyvolený poklekl, a vám se teď na prsteníčku třpytí vytoužený zásnubní diamantový prsten. Máme pro...
Číst dále
Můj první diamant. A co dál?
Je to tady. Váš vyvolený poklekl, a vám se teď na prsteníčku třpytí vytoužený zásnubní diamantový prsten. Pro mnohé ženy je diamant v zásnubním prstenu „jejich první“, a nezřídka pak na Instagramu vidíme pod fotkou hashtag #mujprvnidiamant. Máme pro vás pět tipů, jak se o zásnubní prstýnek starat, aby neztratil svůj třpyt.
Navléknutím zásnubního prstýnku jako by odstartovala nová životní kapitola. Kde svatba proběhne? Jaké budu mít šaty? Kolik pozveme lidí? A jaké si vybereme snubní prstýnky? A během přemýšlení nad všemi těmihle věcmi zálibně hladíte svůj zásnubní prstýnek. Mimochodem, víte…
Proč vlastně prsten?
Kruh je odnepaměti symbolem věčnosti a nekonečna. První záznamy o předávání prstýnků pocházejí pravděpodobně ze starověkého Egypta, kdy se traviny a rákosy splétaly do kroužků, které pak ženy nosily jako prstýnky. Protože tyto materiály neměly moc dlouhou životnost, nahradily je kroužky z kůže, slonoviny, kostí, a později kovů.
Jak by měl vypadat?
Jak by tedy měl takový „správný“ zásnubní prstýnek vypadat? Jednoduchá odpověď: jakkoli chcete. Tradice a marketing sice nastolují jakási pravidla, jediné, co je důležité je, aby se prstýnek líbil vám. Hlavní je znát svůj styl a umět ho partnerovi podat tak, aby – pokud bude vybírat bez vás – nešlápl vedle.
Víte, že…
… i kámen na zásnubním prstýnku má svou symboliku? Rubíny jsou symboly lásky, smaragdy symboly domova, safíry s sebou nesou upřímnost a věrnost, a diamanty poukazují na nekonečnost.
Jak je to s tou cenou?
Rozšířený mýtus říká, že cena zásnubního prstenu by měla odpovídat (alespoň) 2–3 měsíčním platům. To je ale pouze marketingový tah. Právě proto mnoho mužů své vyvolené nepořídí diamantový prstýnek – obávají se vysoké pořizovací ceny, a rovnou volí (podle nich) dostupnější variantu. I u nás v Antiques Cinolter si můžete vybrat z krásných prstýnků s přírodními diamanty v opravdu širokém cenovém rozpětí, přijatelném i pro velmi mladé gentlemany. Díky našemu pomocníkovi Sherlocku Holmesovi, laboratornímu diamantovému detektoru, navíc máte vždy jistotu, že šperk zdobí diamant přírodní.
Teď už ale pojďme na našich pět tipů, jak se o zásnubní prstýnek starat, aby byl co nejdéle krásný a zářivý. A protože i u zásnubního prstenu stejně jako u kteréhokoli jiného šperku platí, že „šperk je to poslední, co si na sebe bereme, když odcházíme, a to první, co při příchodu domů sundáváme asi nepřekvapí náš…
Tip č. 1: Nenoste zásnubní prstýnek pořád
Nosíte zásnubní prsten i doma nebo při sportu? Bezpečnější by bylo ho při některých činnostech sundat a uložit do krabičky. Nehrozí tak, že vám třeba při úklidu, hrátkách s domácím mazlíčkem nebo sprchování sklouzne z prstu, poškrábe se, kámen se odštípne anebo prstýnek zmizí v odtoku.
Tip č. 2: Bezpečně ho uložte
Když prstýnek sundáte, necháte ho položený na nočním stolku nebo na umyvadle? To bychom raději nedělali. Každý šperk, obzvlášť ten zdobený drahými kameny nebo perlami, by měl mít svou vlastní krabičku, do které ho můžete bezpečně uložit. Nehrozí tak nejen jeho ztráta, ale ani poškození. A když píšeme „svou vlastní krabičku“, myslíme opravdu to, že by nemělo být v jedné krabičce šperků více. Protože i šperky navzájem se mohou poškrábat.
Tip č. 3: Wellness pro váš prsten
Pravidelnou péči byste měla dopřát i svému prstýnku. Alespoň jednou za rok je vhodné, aby ho zkontroloval zlatník. Ujistí se, že kámen nebo jiné zdobení dobře drží, prstýnek není nikde prasklý nebo jinak poškozený, a samozřejmě ho i profesionálně vyčistí.
Tip č. 4: Domácí čištění
Pokud byste chtěla svůj milovaný prsten mezi pravidelnými kontrolami u zlatníka vyčistit i sama, můžete ho položit do mističky s teplou vodou a trochu jemného prostředku na mytí nádobí. Po pár minutách ho vyjměte, jemným kartáčkem očistěte a měkkým hadříkem důkladně osušte.
Tip č. 5: Zaveďte rodinnou tradici
Pokud není ve vaší ani partnerově rodině běžné předávání zásnubního prstene „po babičce“, můžete tuto tradici zavést. Právě váš zásnubní prsten se může stát tím, který bude po generace předáván dalším pokolením.

Jedinečnost každého kousku
Dostanete-li zásnubní prsten z antiku, můžete si být téměř jistá, že jiný takový kousek na světě nenajdete. Pokud tedy máte „svého favorita“ vyhlídnutého, ale ten zatím stále zdobí výlohu, váš vyvolený by neměl dlouho otálet. Pokud zaváhá, šperk se s velkou pravděpodobností rychle prodá a bude nenávratně pryč. Proto přestože se říká „spěchej pomalu“, u koupě starožitných šperků to rozhodně neplatí. Obzvlášť jedná-li se o prstýnek tak důležitý, jako je ten zásnubní.