Nehynoucí krása smaragdů
V krátkém čase se ještě jednou vracíme k tématu smaragdu. Svět smaragdových šperků je nevyčerpatelným zdrojem našeho nadšení a obdivu ke kombinaci krásy přírodního drahokamu s řemeslnou a tvůrčí dovedností mistrů klenotníků.
Připomeňme si pár základních faktů. Smaragd je okouzlující zelený kámen patřící do tzv. velké trojky barevných drahých kamenů, kterou tvoří rubín, safír, smaragd, a jež se používají ve špercích a posvátných předmětech od pradávna. Je to zelený až modrozelený minerál, který patří mezi nejznámější a nejvíce hodnotné odrůdy berylu. Díky určitému množství vanadu a chromu, se může tento drahokam pyšnit opravdu nádhernými odstíny.
Oproti jiným šperkovým kamenům jsou u smaragdu velmi často tolerovány vnitřní inkluze, které jsou pro tento drahý kámen typické, a podtrhují a potvrzují přírodní původ drahokamu. Některé inkluze mají i milé slangové označení, jsou to tzv. zahrádky.
Na Mohsově stupnici tvrdosti se smaragd pohybuje v rozmezí 7,5–8. Na základě výše uvedených skutečností patří zpracování smaragdů pouze zkušeným odborníkům, a i při péči o ně je třeba postupovat s obezřetností.
Kámen plný síly
Smaragd je měsíčním kamenem pro květen. Nádherně zelený drahokam jako by byl zhmotněním síly vrcholného jara či obnovené přírody a symbolem znovuzrození. V tomto smyslu se na smaragd dívali již staří Egypťané, kteří tento kámen používali a těžili. V období vlády Ptolemaiovců, zejména pak za královny Kleopatry, se stal smaragd mimořádně oblíbeným kamenem. Jeho krásu a moc obdivovali a uctívali i ve staré Indii a také starověké Persii, kde byl smaragd symbolem věčného života v ráji. Neméně uctívaným drahokamem – kamenem vladařů – byl smaragd i v starých říších Inků a Aztéků.
Kde smaragdy najdeme
Nyní se přenesme z dávné historie smaragdů do let nedávno minulých i současných. Jako první zmíníme známá smaragdová naleziště v Kolumbii, jedná se zejména o oblasti Muzo, Chivor a Coscuez. Z těchto oblastí pocházejí nejoceňovanější smaragdy dávné i nedávné doby použité v proslulých špercích, o kterých se blíže zmíníme o pár řádků níže. V současnosti jsou významná naleziště šperkových vysoce oceňovaných smaragdů v Africe, zejména pak v Zambii. Jedná se v případě kvalitních kusů o smaragdy ceněné nejvýše společně s kameny kolumbijskými. Tradičně se kvalitní smaragdy nacházejí rovněž na několika místech v Brazílii. Smaragdová naleziště jsou také v USA, Pákistánu, Afganistánu a Austrálii. Specifickou kategorií jsou potom smaragdy z Uralu a Sibiře. Evropa má také jedno zajímavé a zcela ojedinělé místo, kde se smaragdy nacházejí, a to v rakouských Alpách v oblasti Habachtalu. Jedná se však o staré opuštěné menší štoly, ne o klasické naleziště s probíhající důlní činností. Dnes se zde smaragdy objevují jako raritní nálezy ve vysoko položených převážně potočních lokalitách.
Nejslavnější smaragdové šperky
Smaragd je prostě fascinující. Připomeňme si alespoň některé z mnoha slavných smaragdových šperků. O slabosti a vášni pro smaragdy ve starověkém Egyptě jsme se již zmiňovali. A obliba smaragdů na panovnických dvorech pokračovala. Z mnoha pozoruhodných smaragdových šperků uveďme např. vysoce hodnocenou smaragdovou brož carevny Kateřiny Veliké, zhotovenou v polovině 18. století a před několika lety vydraženou v aukční síti Christie´s. Za zmínku určitě stojí i smaragdová souprava doplněná diamanty, která patřila královně Viktorii, a i v současnosti je majetkem britské královské rodiny. Obsahuje nádhernou tiáru, kterou roku 1845 daroval Viktorii manžel princ Albert, která je doplněna o brož, náušnice a náhrdelník.
Dále můžeme uvést šperk známý pod jménem Španělský náhrdelník inkvizice. Náhrdelník je od roku 2008 vystavený ve Smithsonian Institution ve Washingtonu DC a nemá snad s inkvizicí nic společného. Zavádějícím názvem jej pojmenoval slavný zlatník Harry Winston, který jej v roce 1947 zakoupil od indického mahárádži z Indore. Náhrdelník je vyroben ze stříbra, 374 bílých diamantů a 15 velkých smaragdů. Diamanty byly vytěženy v Indii a smaragdy v Kolumbii, období jejich těžby je však neznámé. Podle Harryho Winstona patřil náhrdelník původně španělské královské rodině. Ta měla jistě, vzhledem ke svým zámořským koloniím v jižní Americe, ke kvalitním smaragdům dobrý přístup. Slavný zlatník zapůjčil náhrdelník herečce Katharine Hepburn ještě v roce nákupu při příležitosti předávání filmových cen Oscar.
Smaragdy na stříbrném plátně
Jak je zřejmé, smaragdy jsou oblíbené drahokamy známých osobností stříbrného plátna. Připomeňme si zejména fascinující smaragdovou soupravu doplněnou diamanty, kterou nechal vyrobit pro filmovou divu Elisabeth Taylor její manžel Richard Burton u firmy Bvlgari v průběhu 60. let. Brož-závěs z této soupravy patří mezi šperky se smaragdem vydražené v aukční síni Christie´s za nejvyšší ceny. Zajímavou skutečností je, že v náhrdelníku a náramku z této soupravy bylo použito společně s kolumbijskými smaragdy i několik smaragdů afrických. V současnosti se zambijské smaragdy mnohdy kvalitou, zejména hloubkou a brilancí zelené barvy, vyrovnají smaragdům kolumbijským.
Následujícím šperkem, o kterém se zmíníme, jsou nádherné kapkové smaragdové náušnice, naprosto ojedinělé velikosti, doplněné o smaragdový prsten, jimiž byla při předávání filmových Oscarů v roce 2009 ozdobena Angelina Jolie.
Další fantastické náušnice se smaragdy kapkového brusu (doplněné o diamanty a perly) tzv. Grand Muzos byly poprvé nabídnuty společností Christie’s v roce 2012 a dosáhly ceny 4,2 milionu dolarů. V roce 2019 byly představeny podruhé a prodány za 4,5 milionu dolarů, což ukazuje na pokračující poptávku po drahokamech a zejména drahokamech nejvyšší kvality.
Pokud jste kouzlu těchto krásných a magických kamenů propadli i Vy, v naší nabídce v současné době najdete několik krásných smaragdových šperků, a jistě je u nás naleznete i v blízké budoucnosti. Těšíme se na Váš zájem o šperky na našem e-shopu a hlavně na Vaši osobní návštěvu v našem kamenném obchodu v Maiselově ulici, kde si můžete všechny nabízené klenoty prohlédnout a vyzkoušet.