Je to tady. Váš vyvolený poklekl, a vám se teď na prsteníčku třpytí vytoužený zásnubní diamantový prsten. Máme pro...
Číst dále
Co jsou vlastně starožitnosti?
Porcelánový servis po prababičce, prstýnek po babičce, náhrdelník po mamince, veterán po tatínkovi anebo hračky z našeho vlastního dětství. Jak poznat, co je starožitnost, a co není?
Starožitnosti, nebo také antikvity nebo mobiliáře, jsou předměty, které jsou staré alespoň 50 let. Už brzy ale tato definice nemusí platit. Vzhledem k tomu, jak rychle se svět v posledních desetiletích řítí kupředu, se hranice 50 let postupně snižuje.
Antique, vintage, retro… jaký je mezi nimi rozdíl?
Slovo antique se doslovně překládá jako „starožitné“, a označuje obvykle předmět starý 100 a více let. V češtině takové předměty označujeme jako starožitnosti, můžeme ale užít i výraz antikvita.
Collectible můžeme přeložit jako „sběratelský kousek“, a označuje předměty mladší 100 let.
Vintage jsou předměty ne starší než 25 let – anebo starší, které se ale později znovu vracely do módy. Víte ale, že tento výraz dříve označoval ročníkové víno?
Další výrazy související se starožitnostmi jsou repliky – předměty vyrobené v současnosti podle dobových návrhů, a nakonec retro – nové věci vyrobené ve starém stylu.
Jak tedy vypadá starožitnost?
Mezi starožitnosti řadíme obrazy, malby, kresby a grafiky, sochy včetně těch vyrobených z materiálů, které se dnes už nepoužívají (např. slonovina), nábytek a doplňky interiéru včetně textilu a koberců, sklo, porcelán a keramika, nádobí a příbory (především z drahých kovů, ale i z bronzu, mosazi nebo cínu), náboženské a rituální předměty, hodiny a hodinky, šperky i kovová nebo skleněná bižuterie, oděvy, oděvní doplňky a obuv, kuřácké potřeby, mince, medaile, řády a vyznamenání, knihy, řemeslnické a další nářadí včetně kuchyňského, dopravní prostředky, osvětlovadla, hudební nástroje, zbraně, pouzdra a obaly – a to i reklamní.
Jde o předměty, které mají sběratelský nebo historický význam, a řadíme je do různých odvětví výtvarného umění, uměleckých řemesel nebo průmyslového designu, které se už delší čas nevyrábějí anebo nepoužívají. Obvykle byly vyrobeny z přírodních materiálů, a to ručně anebo v manufakturách.


Od kdy se lidé zajímají o starožitnosti?
Možná vás to překvapí, ale už od antiky. Velký rozmach sběratelství nastal v období renesance, kdy bohatí mecenáši, sběratelé a vzdělanci zdobili své zámky a paláce historickými předměty. Tento trend se nesl i obdobím baroka a osvícenství, kdy začala vznikat první muzea a galerie, které mohla navštěvovat i veřejnost.
Jak se postupem času začala rozvíjet tovární výroba, obliba ručně vyráběných předmětů výrazně rostla – a spolu s ní rostla také cena těchto předmětů. Odborné a vyhlášené obchody se starožitnostmi nabízely unikátní předměty těch nejvyšších kvalit, určené jak pro movité sběratele, tak pro galerie nebo muzea. U těchto předmětů se kromě stylu, použitého materiálu a výrobní techniky cenila také datace nebo signatura. Na své si ale přišli i méně movití milovníci historických předmětů – u vetešníků nebo prodavačů na bleších trzích mohli najít skoro cokoli, po čem jejich srdce zatoužilo.
Starožitnosti byly jak v minulosti, tak dnes oblíbeným artiklem zlodějů. Proto by si měl každý majitel svou sbírku pečlivě zdokumentovat, zabezpečit a samozřejmě pojistit.
I starožitnosti vyžadují péči
Aby si starožitnost udržela svou krásu a hodnotu, je třeba se o ni náležitě starat. Pokud je předmět poškozený, je třeba ho odborně restaurovat, pokud je v dobrém stavu, je vhodné ho konzervovat. To ale není jen tak: Restaurování je proces, který mohou vykonávat pouze vysokoškolsky školení restaurátoři s licencí Ministerstva kultury ČR. Ti jsou zároveň povinni provádět všestranný průzkum, fotografickou i textovou dokumentaci, tu archivovat a zároveň ji i předat majiteli díla.
Pak jsou tu ale i starožitnosti, které může jejich majitel stále užívat, jako například sklo, porcelán, příbory nebo šperky. I o ty je ale třeba správně pečovat, například porcelán nikdy nemýt v myčce a šperky nechat čistit nebo opravovat pouze u odborníků. Třeba i u nás v Antiques Cinolter.
TIP:
Jak se stát starožitníkem?
Jak se stát starožitníkem?
Pokud vás kombinace historie a umění láká, můžete se i vy stát „jedním z nás“. Získat vzdělání je možné v odborné starožitnické škole – Rudolfinské akademii, na Střední odborné škole uměleckořemeslné – obor Starožitník. Pokud vás zajímá umění jako takové, tak by pro vás mohly být ty pravé Dějiny umění anebo obor Kurátorská studia. Nebo je váš sen péče o starožitné předměty? Pak je tu pro vás obor Restaurátorství a konzervátorství (střední škola) nebo Restaurátorství (vysoké školy).
Kde sehnat ty nejlepší starožitnosti?
Pokud byste si chtěli nějaký historický skvost pořídit, můžete se obrátit na aukční síně (např. European Arts, Galerie Kodl, Vltavín, Brandl, Aukční dům Sýpka, Galerie Dolmen, 1. Art Consulting Brno-Prague, Aukční dům Zezula, Dorotheum, Christie´s nebo Sotheby´s). Navštívit můžete také renomovaná starožitnictví, kde máte jistotu, že budete jednat s opravdovými vyškolenými profesionály.
Kromě uměleckého skvostu pořízením starožitnosti získáte také historickou hodnotu, ale také nezanedbatelnou investiční komoditu.
Chcete i vy investovat, ale nejste si jisti, jak na to? Rádi vám poradíme.
Máte i vy doma starožitnosti?
Pokud jste majitelem předmětu, který má svá léta, gratulujeme! Možná vaše půda skrývá poklady, u nichž si nejste si jisti, jakou mají cenu. Možná si je chcete nechat, možná je chcete prodat, možná záleží právě na jejich hodnotě, kterou ale neznáte… jak tedy postupovat?
Rozhodně nedoporučujeme předměty, jejichž hodnota není potvrzena odborníky anebo úřadem, kupovat (ale ani prodávat) „jen tak na internetu“. Můžete jak jako prodejce, tak i kupec nepěkně naletět. Ideální postup je takový, že předmět odnesete do některé z aukčních síní (které poskytují i bezplatnou službu oceňování starožitností), využijete služeb Asociace starožitníků, navštívíte veletrh ANTIQUE (jen co se svět zase vrátí do normálu), přihlásíte se do pořadu Poklad z půdy, anebo kontaktujete osvědčeného starožitníka. I my v Antiques Cinolter se na Vaše předměty rádi podíváme, zhodnotíme je a případně i vykoupíme nebo zprostředkujeme jejich prodej.