• Stříbro jako umělecké dílo
  Stříbro jako umělecké dílo

  Stříbro spolu se zlatem patří k těm nejoblíbenějším materiálům pro výrobu šperků a vzácných předmětů. Šperky však nejsou jediným výrobkem, ve kterém historicky stříbro přímo zazářilo. Pojďme nahlédnout do světa, kde kov jménem Argentum hraje prim!

  Read More
 • Dárky pro pravé gentlemany
  Dárky pro pravé gentlemany

  Pro mnoho žen je výběr pánských dárků velmi obtížný. Přestože nejčastější mužské odpovědi na otázku „co by ti...

  Read More
 • Co jsou vlastně starožitnosti?
  Co jsou vlastně starožitnosti?

  Porcelánový servis po prababičce, prstýnek po babičce, náhrdelník po mamince, veterán po tatínkovi anebo hračky z našeho vlastního dětství. Jak poznat, co je starožitnost, a co není?

  Read More
 • Přírodní, nebo syntetické kameny? Vybírejte srdcem i rozumem
  Přírodní, nebo syntetické kameny? Vybírejte srdcem i rozumem

  Možná máte i vy v sametové krabičce uložený starožitný šperk, zdobený nádherným starobrusným diamantem. Určitě vůbec nepochybujete o tom, že by drahý kámen nebyl drahým kamenem. Možná je ale opak pravdou. 

  Read More
 • Sklářství: Řemeslo, které vytváří umělecká díla
  Sklářství: Řemeslo, které vytváří umělecká díla

  Nadýchané ozdobné předměty z jemného skla, skrz ně se láme světlo slunečních paprsků. Soustředěná práce během přesného foukání a broušení sklenic, karaf i váz. To je sklářské řemeslo, v kterém čeští skláři vynikají už stovky let, a které pozvedli na umění.  Sklo českého původu má nejen svou bohatou historii, ale těší se i velké společenské oblibě. Ve světě má české sklo zkrátka zvuk.

  Read More
 • Be my Valentine
  Be my Valentine

  Vánoce jsou za námi, ale do jara je ještě daleko. Jak si tedy zpříjemnit studené zimní dny? Všichni jistě dobře víme, že jestli něco zaručeně hřeje, je to láska. V tomto článku se tedy zaměříme právě na ni a také na únorový svátek zamilovaných – den sv. Valentýna. I když možná nepatříte mezi podporovatele „amerických svátků“, a spíše než únor považujete za svátek lásky květen, věříme, že se v našem článku dozvíte zajímavosti, které jste nevěděli, a přineseme vám také...

  Read More
 • Šedo-žlutý svět
  Šedo-žlutý svět

  Jako když se za šedou masou skal objeví první jasně žluté sluneční paprsky – taková je kombinace barev Ultimate Gray a Illuminating, které pro letošek vybral Pantone Institut. O čem tyto barvy vypovídají a jak se jimi obklopit, abyste byli letos in, i když jste spíše milovníci klasiky a historie?

  Read More
 • Puncovní značky – jistota dobré investice
  Puncovní značky – jistota dobré investice

  Ačkoli většině smrtelníků malá značka na šperku nic moc neřekne, pro odborníka je praktickým doplňkem, bez kterého by šperk nebyl šperkem. Pojďme se tedy na tyto malé symboly podívat pod lupou.

  Read More
 • Vánoční stolování
  Vánoční stolování

  Vánoční svátky a Nový rok patří mezi nejlepší příležitosti, kdy si svůj standardně užívaný stůl ozvláštnit opravdovými specialitami – a tentokrát není řeč o delikatesách. Talíře, příbory, sklenky, ale i slánky, pepřenky, svícny a jiné doplňky by právě v tyto sváteční dny měly být o něco lepší a slavnostnější než ve dny všední. Více než kdy jindy platí, že detaily tvoří celkový dojem. Jak tedy stůl pro sváteční hodování připravit?

  Read More
 • ETERNAL AND BEAUTIFUL DIAMONDS
  ETERNAL AND BEAUTIFUL DIAMONDS

  Diamonds are a woman’s best friend – that is a well-known fact. They are the symbol of beauty and purity, as well as prosperity, infinite love and power.  Today, let’s take a look at the most beautiful diamonds which can be seen in this world.

  Read More
 • BIEDERMEIER – APPLIED ARTS AND FAMILY FIRST
  BIEDERMEIER – APPLIED ARTS AND FAMILY FIRST

  Today we will take a look at the history of German-speaking countries in the first half of the 19th century, more specifically the 1815-1848 era. This era is today known as the Biedermeier period.

  Read More
 • This year's Christmas will be different
  This year's Christmas will be different

  Surely everyone is already looking forward to the Christmas jolly atmosphere. For a stroll around the city, Christmas markets, roasted chestnuts, or mulled wine. Lights everywhere, and most places shining and smelling like Christmas spirit, as the atmosphere fills with excitement and expectations. This year however may be very well different. The Old Town Square Christmas markets are not planning on opening this year. There is also a very real possibility that the rest of the...

  Read More
 • Czech Roots in the World of Diamonds
  Czech Roots in the World of Diamonds

  With regards to the current season which carries with it two different celebrations of our nation –  September 28 and October 28, we have been thinking about how we could possibly link those to our world of gemstones, diamonds specifically. Fortunately, this was possible! A story of Czech born Miloš Vainer, who has left Czechoslovakia in 1949 to go to London, has come to mind. This is his story.

  Read More
 • Gold as both a jewel and an investment
  Gold as both a jewel and an investment

  Dear readers, in the previous blog posts we've already discussed the history of different kinds of gold. We've also mentioned the topic of investment before – whether this regarded expensive metals, gemstones or art objects. Both topics are still relevant, perhaps now more than ever. Let's bring these together in a new post, the theme being the following: gold as an investment commodity.

  Read More
 • Green Coloured Gemstones
  Green Coloured Gemstones

  When somebody mentions green gemstones, initially what comes to mind is a beautiful Emerald, Moldavite or Olivine. However, there are other gemstones, which can be proud of their unique, green colourings, like Tourmaline, Chalcedony, and Garnet. That being said, green is also the colour of hope, it symbolizes nature, affluence and freshness. Green is very elegant, flashy, and a woman who decorates herself with green gemstones often rather than never attracts the attention of...

  Read More
 • MOSER – BORN IN THE CZECH REPUBLIC, KNOWN ALL OVER THE WORLD
  MOSER – BORN IN THE CZECH REPUBLIC, KNOWN ALL OVER THE WORLD
  Talented Czech engraver Ludwig Moser always worked with traditional technology of glass production, and thanks to his eye for detail and artistic talent, Moser crystal is present in the most symbolic places and collection of people with refined taste. Moser crystal has enchanted the world more than 160 years ago, remaining on the glass throne till this day. We bring you the story of Ludwig Moser and his brand, which became the world’s uniqueness.
  Read More
 • GOLD IN THE SPOTLIGHT
  GOLD IN THE SPOTLIGHT
  Gold, a certainty that never gets old. It has been the case for thousands of years, the beginning of every crisis verifying this. It has been used by pharaohs for decorative purposes, and pieces of natural gold have been discovered in Spanish caves, which were occupied by Palaeolithic humans 40 000 years BC. What is it that makes us love gold for the past 42 000 years?
  Read More
 • GEMSTONES, SEMI-PRECIOUS STONES, OR PRECIOUS STONES?
  GEMSTONES, SEMI-PRECIOUS STONES, OR PRECIOUS STONES?

  They are beautiful, colourful, shiny and expensive. They were dazzling the world ten thousand years ago, and today is no different. For a mineral to be classified under the precious stone category, several criteria need to be met. A precious stone needs to be liked, have a great shine, fine colour, translucency and hardness. Today, meeting only one of those criteria is enough for a stone to be classified as precious. However, this has not always been the case. Together, let’s take...

  Read More
 • JEWELS THAT WILL MAKE YOU BLOOM
  JEWELS THAT WILL MAKE YOU BLOOM

  Summer is the time we go explore nature so we can enjoy sun rays and the beauty of blossomed and greening trees, parks, and gardens, filled with wonderful smells and colours. Thus, it may not come as a surprise that people attempted to keep such beauty for the whole year. This led to many building winters gardens, surrounding themselves with paintings, porcelain, or jewels with floral patterns. Together let’s take a look back in the past when and how this floral decorating...

  Read More
 • Jewels That Are Beaming Of Summer
  Jewels That Are Beaming Of Summer

  Summer provides us with a great opportunity for once to take out our colourful and big jewels, which greatly suit with pale skin and which we usually forget to wear during the rest of the year. Whether you are a minimalist lover, or you adore large and expressive jewellery, together let’s take a look at how to choose the perfect summer accessory and how to take care of your possession in order to avoid any damage caused by the sun, sweat, sea or pool...

  Read More
Showing 1 to 20 of 40 (2 Pages)