Přelom 19. a 20. století byl obdobím, kdy se do striktně řemeslného zlatnictví začal vnášet umělecký nádech i z...
Číst dále
Což takhle připnout brož?
Jakmile se v chladných dnech zachumláme do svetrů a kabátů, začne nám být líto, že naše šperky neukážeme světu tak jako v létě. Náhrdelník pod kabátem nebo svetrem není vidět. Stejně tak prsten pod rukavicemi nebo náramek pod dlouhými rukávy. Náušnice může zastínit účes. Jeden druh šperku ale lze nosit všem na odiv v kterémkoli ročním období a na jakémkoli oblečení. Tím druhem šperku jsou brože.
Co bychom to byli za antik, kdybychom nezačali pohledem do historie. Jedna z prvních broží byla objevena v Tutanchamonově hrobce a je opravdu jedinečná: má tvar skarabea a ve středu je zdobena žlutým kamenem z křemičitého skla. To vzniklo, když před 29 miliony lety dopadl do Libyjské pouště meteorit, který roztavil písek a na křemičité sklo ho přeměnil.
Staří Římané pak vymysleli zavírání na principu spínacího špendlíku (tzn. fibulae). Brožemi (sponami) si oděv upevňovali i Vikingové a Keltové – připomeňme např. sponu z Tary, nalezenou r. 1850 na irské pláži. Její vznik se odhaduje na roky 650–750, je vyrobena ze stříbra a zlata, a zdobena jantarem, sklem a emailem.
Velmi oblíbené byly brože v období baroka, a od té doby nás zdobí stále.

Různé druhy broží
Brožemi lásky obdarovávali vojáci své milé při odchodu do války. Motiv byl samozřejmě milostný, býval na nich citát a nejčastěji bývaly stříbrné.
Smuteční brože připomínaly zesnulou osobu. V minulosti bývaly objednávky smutečních broží pro pozůstalé často dokonce součástí závěti. Mohly nést jméno, iniciály, data narození anebo úmrtí, ale i podobiznu zesnulého. Stejně tak mohou být opatřeny prostorem pro uložení drobnosti na památku – např. pramínku vlasů.
Grand Tour brože sloužily jako krásné suvenýry z návštěv prázdninových destinací vyšších vrstev v 19. století. Jednalo se především o Florencii, Benátky nebo Řím. Jsou maličké, většinou skleněné a barevné, s motivy zvířat, květin či krajinek.
Kameje, drobné skulptury vyřezané ve skle, mušli či kameni, většinou s profilem žen, vojáků nebo bohů.
Aigrettes (počeštěně egret nebo aigretty), ploché brože inspirované ptačími pírky, které někdy mívají tvar malého ptáčka. Pírka bývají mírně uvolněná, aby se lehce chvěla.


Řekněte to broží
Brož dokáže i z jednoduchého outfitu vykouzlit šik kousek, díky němuž budete nepřehlédnutelná. Díky ní můžete vyjádřit svou osobnost i momentální náladu nebo názory. Ostatně to tak dělaly a stále dělají i mnohé významné ženy. Madeleine Albright nosila brože jako „tajnou řeč“ a sbírka jejích broží (měla jich asi 280!) sloužila jako její „osobní diplomatický arzenál“. Stejně tak královna Alžběta II. dokázala výběrem šperků – a broží především – mistrovsky vysílat kódované zprávy. Například když si na setkání s Donaldem Trumpem připnula tu, kterou jí na znamení přátelství věnovali manželé Obamovi…
Pokud tedy nemůžete nebo nechcete zcela otevřeně projevit svůj názor, řekněte to broží. Stačí se trošku zorientovat v symbolice, například…
Podkova, čtyřlístek nebo prasátko symbolizuje štěstí
Slon symbolizuje moudrost, sílu, přátelství a skvělou paměť
Kotva je symbolem obchodních úspěchů a bezpečí
Hvězda přináší naději, výjimečnost a věčný život
Srdce je symbol lásky, odvahy a bojovnosti
Motýl symbolizuje proměnu, svobodu, radost a kreativitu
Hrozen, to je symbol hojnosti

Jak nosit brože, ať je váš styl jakýkoli?
Přestože se stále někomu může zdát, že patří spíše na babiččin svetr, jako u všeho záleží na konkrétním kousku a konkrétní osobnosti, aby spolu vytvořily dokonalý pár. Broží můžete ozdobit skutečně vše – od konzervativního kostýmku až po potrhanou džínovou bundu.
Někdy můžete mít chuť se broží ozdobit jen k určité příležitosti – třeba na vinobraní, na dostihy nebo na Vánoce. Právě brož je pro svou rozmanitost tvarů, barev i materiálů ideální doplněk.
Základním pravidlem je: Žádná pravidla neexistují.
Pravdou ale je, že brož skvěle vynikne, když ostatní šperky (ale i oděv) nejsou příliš okázalé.
Pravdou ale je, že brož skvěle vynikne, když ostatní šperky (ale i oděv) nejsou příliš okázalé.
Kam brož připnout? Nejlépe do klopy saka nebo límce kabátu, na svetr a šaty. Brož můžete zapnout také jako náhradu vrchního knoflíčku u košile. Stejně tak můžete broží ozdobit i kabelku, horní lem kozaček, šátek, pásek či gumičku nebo čelenku do vlasů.
TIP:
Ozdobit svetr, klopu saka nebo kabátu nebo třeba klobouk můžete také jehlicí.


Přidejte brože a jehlice do své šperkovnice a vyberte si z jedinečných kousků, které jsou nejen krásné, ale také prověřené vkusem mnoha generací.