Je to tady. Váš vyvolený poklekl, a vám se teď na prsteníčku třpytí vytoužený zásnubní diamantový prsten. Máme pro...
Číst dále
Máte i vy doma poklady?
Možná i vy máte doma, na chalupě, nebo třeba u prarodičů takové poklady, které čekají na to, až je z půdy snesete, oprášíte a zjistíte jejich hodnotu. Pokud tápete, jak s nimi naložit, máme pro vás dobrou zprávu: Oblíbený televizní pořad Poklad z půdy se vrací na televizní obrazovky s novými díly, které vám mohou pomoci zjistit, jestli má předmět historický, umělecký a samozřejmě i finanční význam.
Poklad z půdy si získal nadšené publikum. Zábavnou formou širokou veřejnost edukuje nejen o historii, obdobích a stylech, ale i o tom, jak s předměty naložit. Asi každý z nás doufá, že právě na té jeho půdě se najde cennost. Pokud si chcete být opravdu jisti, jakou hodnotu daný předmět má, máte několik možností. Pokud nemáte strach vystoupit před kamerou, můžete se přihlásit přímo do pořadu Poklad z půdy, kde odborníci z oboru vč. Martina Cinoltera předmět ohodnotí. Pokud raději zůstanete mimo stříbrné plátno, můžete navštívit některou z aukčních síní, veletrh ANTIQUE, anebo kontaktovat zkušeného starožitníka napřímo.
Jen fotka nestačí
Stejně jako v pořadu, i mimo kamery je nutné, aby předmět mohl odborník prohlédnout na vlastní oči. U porcelánu a skla se hodnotí především stav opotřebení a případná výrobní značení. Přesné ohledání je nutné provést i u ostatních předmětů užitého a výtvarného umění. Šperky není možné relevantně zhodnotit bez zvážení, kontroly puncu, detailního prohlédnutí kamenů, posouzení materiálů i stavu.
Když kámen není kamenem
Že jen popis, fotografie nebo video opravdu k posouzení hodnoty především šperku nestačí, můžeme uvést příkladem situace (se kterou jsme se v Antiques Cinolter nejednou setkali), kdy je v rodině tradován popis šperku, který je ale jiný, než jaká je skutečnost. Nejčastější je záměna kamenů, a to jak přírodní za syntetické, tak i za sklo. U prstenů z období první republiky se často mylně předpokládalo, že jsou zdobeny přírodními akvamaríny, ve skutečnosti se jedná o syntetické modré spinely. Hodnota šperku se tak rázem změní, neboť ceny přírodních kamenů jsou v současné době výrazně vyšší než ceny kamenů syntetických.
Ještě větší rozčarování pak může nastat, když vám odborník sdělí, že kámen ve skutečnosti vůbec není kámen – a to ani syntetický –, ale obyčejné sklo. Tyto situace bohužel nejsou vůbec výjimečné. V minulosti totiž naši předkové mnohdy přicházeli o významné části majetků, a tak řešili, jak situaci ekonomicky zvládnout, a přitom neztratit glanc. Řešením bývalo často právě vyjmutí drahého kamene a jeho prodej. Šperk byl pak „ozdoben“ sklem. Stále vypadal pěkně a hodnotně, a skleněný „kámen“ se od skutečného na první pohled nelišil. Cena šperku už ale byla minimální. A protože se o tomto kroku většinou taktně mlčelo, šperk zdobený sklem se pak předával z generace na generaci jako velmi hodnotná starožitnost.
Zkušené oko odborníka i moderní technologie
Odhalit rozdíl mezi kamenem a sklem odborník dokáže poměrně snadno, rozdíl mezi syntetickým a přírodním kamenem už ale tak jednoduše rozpoznatelný není, přestože samozřejmě možný je. Existuje už ale přístroj, díky němuž je rozpoznání přírodního a syntetického kamene otázkou několika desítek vteřin. Na světě těchto strojů najdeme jen velmi málo, a u nás v České republice jen co byste na prstech (jedné) ruky napočítali. Jsme proto velmi hrdí, že právě my v Antiques Cinolter patříme mezi majitele tohoto přístroje, který vám už brzy podrobně představíme.
Odborníci v pražské Maiselově ulici
Martin Cinolter nebyl jakožto odborník produkcí pořadu Poklad z půdy osloven náhodou. V oboru starožitností se pohybuje od roku 1991, zprvu byly jeho hlavním zájmem starožitné hodinky a hodiny, a postupně se specializoval na starožitné šperky a drahé kameny. Studoval u předního německého odborníka na gemologii, a toto odborné studium spojené s každodenní praxí se ukázalo jako nezbytné pro udržení dlouhodobého renomé v tomto krásném, ale náročném oboru.
Antiques Cinolter, obchod Martina Cinoltera, najdete na stejné adrese v centru Prahy už tři dekády. Za tuto dobu prošlo prodejnou veliké množství překrásných šperků i dalších předmětů užitého umění, zejména skla, porcelánu a předmětů za stříbra, určených jak k praktickému použití, tak i dekoraci.
Když poklad není pokladem
Názor odborníka, který předmět fundovaně zhodnotí, má pak často vliv i na to, zda si daný předmět necháte, nebo ho nabídnete k prodeji. Smutným faktem ale je, že většinou mají tyto předměty, často z pozůstalostí, hodnotu spíše citovou.
Ať už si tedy přejete „pouze“ znát hodnotu vaší starožitnosti, nebo jste se rozhodli ji prodat, můžete se s důvěrou obrátit právě na nás. Odborníci v Antiques Cinolter se vám budou rádi věnovat.