Přelom 19. a 20. století byl obdobím, kdy se do striktně řemeslného zlatnictví začal vnášet umělecký nádech i z...
Číst dále
Zásnuby s historií
Přemýšleli jste někdy nad významy slov, která běžně používáme? Třeba takové zásnuby, které vlastně znějí docela starosvětsky. Výraz je odvozen od slova „snoubit se“ – „slučovat“ nebo „spojit se“. Pojďme tedy spojit příjemné s příjemným a u příležitosti Mezinárodního dne zásnub, který připadá na 2. březen, si říct něco málo o historii tohoto závazku dvou lidí – a prstenech, které jsou nyní jeho neodmyslitelnou součástí.
Prsteny se člověk zdobil nejspíš od počátku dějin. Nejstarší ozdoby tohoto typu jsou známé z nalezišť civilizací doby bronzové, například v povodí řeky Indus, a také ze starověkého Egypta a Mezopotámie. Lidé té doby nosili šperky nejen pro jejich dekorativní účel – právě prsteny měly často ochrannou, magickou nebo i čistě praktickou funkci – v tomto ohledu jsou nejznámější prsteny pečetní.
Historie těch zásnubních ale není tak jednoznačná. Přestože nálezy dokládají, že lidé si z lásky nebo jako příslib budoucího vztahu dávali prstýnky už před několika tisíci lety, není možné určit, zda se jednalo skutečně o zásnubní prsteny, jak je chápeme dnes. Již ze starého Říma známe šperky s motivem spojených dlaní, stejně jako ty s milostnými rytinami. Za první doložený zásnubní prsten s drahým kamenem, dokonce přímo s diamantem, se však s oblibou považuje ten, který věnoval Maxmilián I. Habsburský své vyvolené Marii Burgundské v roce 1477.

Nejen ve středověku – ještě ani mnohem později nebyl prsten pro budoucí nevěstu zrovna obvyklý. V mnoha kulturách dostávala dívka šperk coby příslib sňatku už před několika sty lety, v českých zemích se ale zvyk žádat ženu o ruku s pečlivě vybraným prstenem výrazně rozšířil až v druhé polovině 20. století. Do té doby bylo běžné domluvit se na sňatku s rodiči nevěsty, a mnozí snoubenci následně šetřili na prstýnky snubní, pokud vůbec nějaké měli. Ty zásnubní, z drahých kovů a s drahými kameny, věnovali svým vyvoleným hlavně muži z „vyšších vrstev“ společnosti.
Dnes už je všechno trochu jinak. Pod vlivem zejména americké kinematografie sice můžeme nabýt dojmu, že za zásnubní prsten je stále třeba utratit jmění – způsobů, jak se zasnoubit se svou drahou polovičkou, je přesto nespočet. Prstýnek z trávy moc nevydrží, z bižuterie nemusí být každá žena nadšená, svou milou však můžete překvapit zlatým nebo platinovým prstenem s libovolně velkým drahým kamenem. Oblíbené jsou hlavně obroučky se solitérním diamantem briliantového, čtvercového, případně jiného brusu, na popularitě ale v posledních letech získaly i barevné kameny nebo jejich kombinace s diamanty.
Pokud se chystáte svou přítelkyni požádat o ruku a plánujete nákup zásnubního prstenu, je dobré znát její vkus. Jakou barvu kovu preferuje? Má oblíbený kámen? Vyhovoval by jí klasický kroužek s jedním kamenem, nevšední designový prsten nebo šperk s vlastní historií? Pokud opravdu tápete, požádejte o pomoc partnerčinu kamarádku, sestru nebo jinou blízkou osobu a udělejte si výlet do Antiques Cinolter. V našem obchodě najdete prsteny s diamanty a jinými drahými kameny z platiny nebo bílého či žlutého zlata v mnoha provedeních. Pocházejí z různých období, všechny u nás ale čekají třeba právě na váš nový příběh.
A pokud se vás, dámy, zásnubní téma vůbec nedotýká, přijďte si k nám udělat radost samy. Jedinečné prsteny s diamanty přece sluší každé ruce. Na viděnou v Maiselově 9!