Přelom 19. a 20. století byl obdobím, kdy se do striktně řemeslného zlatnictví začal vnášet umělecký nádech i z...
Číst dále
Sherlock Holmes – nový člen týmu Antiques Cinolter
Nejslavnější detektiv světa, který dokázal odhalit i tu nejskrytější nepravost. Inspiroval literáty, filmaře, výtvarníky a divadelní tvůrce, jeho schopnosti se ale propsaly i do dalších odvětví. Sherlock Holmes nyní hraje významnou roli i na poli diamantů.
Sherlock Holmes 3.0, laboratorní diamantový detektor od firmy Yehuda, se stal členem týmu Antiques Cinolter. Seznámíme vás s přístrojem, který je v České republice ojedinělý, a který po vzoru svého jmenovce odhalí detaily čirých přírodních i laboratorně vyrobených diamantů během pár desítek vteřin. Nejprve ale nahlédneme do šperkovnic, a nahlédneme do problematiky přírodních a syntetických kamenů, ale i skla.
Přírodní vs syntetické diamanty
Syntetický diamant od pravého pouhým okem nerozezná ani nejzkušenější odborník. Syntetické diamanty jsou opravdu dokonalé, a od přírodních se chemicky, opticky i fyzikálně prakticky neliší. Naopak na nich nenajdete chyby a vady, které přírodní diamanty mohou mít, a navíc je jejich cena výrazně nižší než u diamantů přírodních. To jsou plusy, které mnoho zákazníků okouzlí natolik, že při rozhodování, jestli pořídit diamant přírodní, nebo syntetický, volí variantu uměle vytvořeného kamene.
Naše doporučení je ale jiné. Proč volit přírodní, když můžete mít za zlomkovou cenu bezvadný syntetický, který od pravého nerozeznáte? Protože víte, že ho tvořila sama příroda. Že nebyl vyvinut kdesi v laboratoři. Protože víte, že vznikl v samém srdci Země před miliony let. Vždyť diamanty vznikly před 3,5–4 miliardami let, a jsou tak jen o miliardu let mladší než Zeměkoule. Když si tohle uvědomíme, kámen už není jen překrásnou, drahocennou ozdobou. Je historií, která vás zdobí.
Nezanedbatelným aspektem také je, že hodnota syntetického diamantu bude v budoucnu zákonitě klesat. Důvodem je, že syntetických kamenů můžeme na rozdíl od přírodních vyrobit nekonečné množství. Přírodních je naopak množství omezené, což je jedním z důvodů, proč jejich hodnota zákonitě neklesá, ba naopak roste. Stejně jako výroba syntetických diamantů bude postupem času čím dál levnější, i jejich hodnota bude nižší a nižší.
Syntetické kameny ve starožitných špercích
Možná si říkáte, že vás jakožto milovníků starožitných šperků se téma syntetických kamenů netýká. Opak ale může být pravdou. První syntetické kameny byly vyrobeny už v 1. polovině 19. století, jako první to byl roku 1837 syntetický rubín, roku 1902 safír. Je tedy jisté, že šperků zdobených syntetickými kameny je v oběhu velké množství, a mohou být i velmi staré.
Pokud by se ukázalo, že starožitný šperk zdobí „jen“ syntetický kámen, není to ještě „tak hrozné“. V dávných dobách, kdy naši předkové přicházeli o významné části svých majetků, byla častým řešením ekonomické situace výměna drahých kamenů ve špercích za sklo. Vyjmutím a prodejem drahého kamene ze šperku bylo možné vylepšit ekonomickou situaci, a přesto neztratit před okolím glanc. Šperk zdobený sklem stále vypadal pěkně a hodnotně, a skleněný „kámen“ se od skutečného na první pohled nelišil, přestože reálná cena klesla na minimum. O tomto řešení se samozřejmě taktně mlčelo, a tak se šperk často předával z generace na generaci jakožto hodnotná starožitnost. Jaké pak bývá překvapení, když odborník odhalí pravdu.
Lze rozpoznat rozdíl?
Odhalit rozdíl mezi kamenem a sklem odborník dokáže poměrně snadno, rozdíl mezi syntetickým a přírodním kamenem už ale tak jednoduše rozpoznatelný není, přestože samozřejmě možný je. Díky důvtipu našeho nového detektivního kolegy je to pak otázkou několika desítek vteřin. Proces výroby syntetického diamantu zanechává stopy, a ty náš nový přístroj dokáže detekovat.
Vývoj přístroje má historii, která by vydala na román. Virtuálně teď s námi odcestujte do dalekého izraelského Tel Avivu – města, vyhlášeného diamanty a brusírnami, a seznamte se s mužem, který Sherlocka Holmese 3.0 vyvinul.
„Diamantový muž“ Zvi Yehuda
Tel Aviv, exotické město plné vůní, historie a diamantů. Díky vyhlášeným brusírnám zde kromě vybroušených skvostů najdete také velké množství diamantového prachu. Pro někoho nevyužitelný odpad, pro jiného výzva. V roce 1954 se teprve 16letý Zvi Yehuda rozhodl, že diamantový prach přemění v cennou komoditu. Diamantový prach čistil, recykloval, a prodával zpět brusičům diamantů. Nabídl svůj koncept ministerstvu průmyslu, ti však byli zpočátku k mladíkovi skeptičtí. Zvi Yehuda je ale svými argumenty i ukázkami práce přesvědčil, a vláda tak teenagerovi svěřila vedení továrny na recyklaci diamantového prachu.
Z prachu hvězd
Po třech letech Zvi z vedení továrny odešel, a společně s otcem, vyhlášeným brusičem diamantů, založili vlastní podnik. Věnovali se čištění, vylepšování a zvýrazňování optických vlastností diamantů, ale i měření a transformací barev. Měřič barev, který dokáže určit, jakou barvu získá surový diamant po oříznutí, považoval Zvi Yehuda dlouho za svůj největší vynález – do doby, kdy svět zaplavila vlna výroby diamantů syntetických.
Odhal svá tajemství
To byla pro Zvi Yehudu další výzva. V roce 2013 spatřil světlo světa stroj, který během několika vteřin rozpozná, zda je čirý diamant přírodní, nebo ne. Určí dokonce byť i jeden jediný syntetický mezi desítkami či stovkami čirých diamantů, a to jak volných, tak i zasazených ve špercích.
Přestože takový přístroj dokáže doslova otočit svět naruby, na světě jich najdeme jen velmi málo. A u nás v České republice jen co byste na prstech (jedné) ruky napočítali.
Protože si svých zákazníků vážíme a chceme nabízet jen to nejlepší, sledujeme trendy a novinky ve světě šperků a drahých kamenů. Když se tedy objevila možnost Yehuda Sherlocka Holmese 3.0 pořídit, a ještě tak nabízené služby vylepšit, nemohli jsme si ji nechat ujít.
Jsme velmi hrdí, že právě my v Antiques Cinolter patříme mezi majitele přístroje Yehuda Sherlock Holmes 3.0. Nyní si můžete být 100% jisti, jaký diamant váš šperk zdobí.