Přelom 19. a 20. století byl obdobím, kdy se do striktně řemeslného zlatnictví začal vnášet umělecký nádech i z...
Číst dále
Na procházku adventní Prahou
Praha je dlouhodobě považována za jedno z nejkrásnějších měst světa, a ve speciální kategorii „nejkrásnější adventní město“ to pro ni platí dvojnásob. Procházka adventní Prahou, to je zážitek, pro který si jezdí návštěvníci z celého světa.
Máte už přichystaný svůj oblíbený horký nápoj v (nejlépe starožitném) hrnečku? Něco na zub k němu? Výborně, pojďte si tedy užít čtení a načerpat inspiraci.
Adventní trhy v Praze patří mezi ty nejkrásnější a nejnavštěvovanější v Evropě. Největší v celé České republice je ten na Staroměstském náměstí, velmi oblíbené trhy ale za normálních okolností najdete i na náměstí Míru, Václavském náměstí i náměstí Republiky. Během jednoho dne byste je zvládli oběhnout klidně všechny. Cestou po „tour de adventní trhy“ je také možé sklouznout na kluzišti na Ovocném trhu, prohlédnout nabídku Havelského tržiště a pokochat se vánočně vyzdobenými výlohami.
Letos, stejně jako vloni, se ale budeme muset bez stánků s dobrotami a drobnými výtvory obejít. I tak si ale můžete třpytivé město užít.
S kým vyrazíte?
Ať už se rádi touláte ulicemi města sami, s přáteli, rodinou nebo v páru, každá z těchto variant má svoje kouzlo. O samotě si lépe vychutnáte krásu města, architekturu i detaily, které v družném hovoru můžete opomenout. S kamarádkou nakouknete do jiných obchůdků než s partnerem či partnerkou. Kromě kavárny nebo restaurace je to ale právě antik, kam můžete zabrousit opravdu s kýmkoli. Drobný dáreček, pořízený jako vzpomínka na adventní procházku, vždycky potěší. Stejně tak tam můžete dát „tajný“ tip Ježíškovi.
Co si vzít na sebe?
Na procházku sváteční Prahou doporučujeme obléknout něco pohodlného, ale přesto šik a elegantního. Elegantní dáma i gentleman vždy vypadají lépe v kabátě než v prošívané bundě. Pokud byste chtěli kabát ozvláštnit, brož nebo jehlice klopu úžasně doplní.
V sychravém a studeném prosincovém čase není od věci chránit se před chladem kloboukem anebo elegantní čepicí. Pokrývku hlavy můžete ozvláštnit jehlicí, sponou nebo broží. A pokud ji nemáte? Nevadí, můžete ji pořídit klidně cestou – naše nabídka broží a jehlic je skutečně bohatá.
A v neposlední řadě, při posezení u kávy a dortíku je vždycky fajn blýsknout se šperkem nebo doplňkem.
A co s sebou?
Kromě základní „svaté trojice“ – klíčů, mobilu a peněženky (někdy se užívá i známá tříkrálová zkratka K+M+B, která znamená Klíče, Mobil, Brýle), toho moc nepotřebujete. Není ale od věci mít s sebou plátěnku nebo síťovku, kdybyste cestou ulovili nějaké ty poklady pod stromeček. Jsou skladné, vejdou se do každé kabelky, do nich toho umístíte opravdu hodně, a šetříte i přírodu.
Stejně tak přírodu potěšíte, když si s sebou vezmete vlastní keep cup nebo termosku s čajem, svařákem nebo kávou. A když dopijete? V kavárně vám vlastní keep cup nebo termosku určitě ochotně naplní, a vy si tak můžete svůj svařák, čaj nebo kávu vychutnat kdekoli po cestě.
Kam vás kroky ponesou?
Říká se: „Praha – matka měst“, „Praha zlatá, stověžatá“. To vše jsou přívlastky pro naše hlavní město, které si získalo jak svou dlouhou a bohatou historií, tak i svou nespornou krásou. O Praze jako byly a jistě ještě budou napsány celé svazky knih. My se zaměříme na jednu konkrétní ulici, a to na ulici Maiselovu na Starém Městě, která spojuje Staré město s městem Židovským. Vede paralelně s ulicí Pařížskou, ve které najdete ty nejluxusnější butiky, jejichž výlohy obzvlášť v adventním čase rozhodně stojí za prohlídku.
Starobylá Maiselovka
Ulice byla pojmenovaná po bohatém židovském obchodníkovi a bankéři Mordechaji Maiselovi (1528–1601), který zde roku 1592 nechal postavit krásnou Maiselovu synagogu. Je to právě ona, která je častým pozadím pro fotografie překrásných starožitností, které můžete vidět na našem Facebooku nebo Instagramu.
V minulosti měla každá část této ulice svůj název: jižní části se říkalo „Zlatá“, střední „Malá Masařská“ podle řezníků, kteří zde sídlili, části u synagogy „Rabínská“, a severní části, která je nejblíže Staroměstskému náměstí pak „Velkodvorská“.
Maiselovou se celá ulice nazývá od roku 1901. Zajímavostí je, že se mezi lety 1940 a 1945 dočasně přejmenovala na ulici „Filipa de Monte“, po vlámském hudebním skladateli z období pozdní renesance, který na sklonku života působil na dvoře císaře Rudolfa II. Po válce se ale opět vrátila k původnímu názvu.
Více než čtvrtstoletí na stejné adrese
Přímo naproti Maiselovy synagogy, v domě číslo 9, už od roku 1991 sídlí jedno z nejuznávanějších starožitnictví v České republice, Antique Cinolter. Zde, v krásných prostorách historické pražské výstavby, na vás průřezem dějin dýchne duch času v podobě skvostných starožitných šperků, výtvarného umění, skla, porcelánu, hodin a dalších starožitností.
U nás v antiku jistě vyberete dárek pro své blízké (i pro sebe), a budete mít jistotu, že jste věnovali jedinečný dárek, který s velkou pravděpodobností nemá nikdo jiný na světě, nese si s sebou příběhy dávných časů a jeho hodnota a krása je prověřena celými generacemi.
Pokud tedy milujete historii, je procházka Starým Městem spolu s návštěvou Antiques Cinolter v Maiselově ulici na Starém Městě skvělou volbou.

