Přelom 19. a 20. století byl obdobím, kdy se do striktně řemeslného zlatnictví začal vnášet umělecký nádech i z...
Číst dále
Ty nejoblíbenější modré drahé kameny
V našich článcích jste si už mohli přečíst o třech z velké čtyřky top drahých kamenů. Psali jsme o zelených smaragdech, o červených rubínech i o čirých diamantech, a nyní vám přinášíme povídání o modrém králi drahých kamenů, o safíru.
Nejen on se ale může pyšnit překrásnou modrou barvou. Pokud je tedy modrá vašemu srdci nejbližší, věříme, že vám tímto článkem sneseme ono pověstné modré z nebe.
Modrá barva patří mezi ty vůbec nejoblíbenější. Symbolizuje pravdu, mír, klid a pohodu. Akvamaríny, safíry, topazy, opály, lapis lazuli, tyrkysy, tanzanity… patří mezi drahé kameny, které byly od pradávna milovány, a nejinak je tomu i dnes.
Ať už toužíte po modrém drahém kameni jako po investiční komoditě, nebo (si) chcete udělat „jen“ radost, poradíme vám, který kámen vybrat, na co se zaměřit i na co se případně zeptat.

Safíry
Překrásné a drahocenné safíry právem patří do velké čtyřky nejvzácnějších a nejcennějších drahých kamenů. Safír je příbuzný rubínu – oba jsou druhem korundu, a stejně jako rubín patří i safír mezi druhý nejtvrdší drahý kámen hned po diamantu.
Přestože safír máme spojený především s modrou barvou (vždyť název safír je odvozen z hebrejského sappire, což znamená modrá) můžeme se setkat se safíry čirými, růžovými, fialovými, oranžovými, žlutými, černými, ale i zelenými. Různou barevnost tvoří obsah různých kovů, například železa, titanu nebo vanadu. Obsahuje-li korund chrom, kámen získává červenou barvu, a safír se rázem mění na rubín.
Akvamaríny
Stejně jako je safír bratrem rubínu, je pak akvamarín bratrem smaragdu. Akvamarín a smaragd jsou oba odrůdy berylu, který příměsí chemických prvků mění svou čirou barvu, a spolu s ní i název. Kouzelný, jako vodní hladina modrý akvamarín je tvořen příměsí železa a titanu. Jeho název je odvozen od mořské hladiny – není proto divu, že legendy praví, že akvamaríny pocházejí z pokladnic mořských panen –, a stejně jako ta má i akvamarín různě intenzivní odstíny modré barvy.
Tyrkysy
Zářivá barva tyrkysu zajisté rozsvítí jakýkoli outfit. Pohled na něj nás přenese do léta, k šumění mořských vln a sluncem zalitým plážím.
Pro svou intenzivní barvu byl tyrkys jedním z vůbec prvních těžených drahých kamenů, a to už od dob Mezopotámie a egyptských faraonů, kdy se věřilo, že nosí štěstí.
Jeho úžasnou barvu způsobuje obsah mědi, chromu, železa a vanadu, může být průhledný a průsvitný (což je ale velmi vzácné) až zcela neprůhledný.
Tyrkys je kámen velmi citlivý na změny teplot, a na přímém slunci může také ztrácet barvu. Přestože jeho barva je přímo stvořená pro letní pobyt na pláži, je lepší se jím ozdobit až po západu slunce.

Tanzanity
Tanzanit byl objeven až v roce 1967, a je proto označován za „drahý kámen 20. století“. Jeho název je spjatý se společností Tiffany & Co., právě ta název vybrala podle místa naleziště ve východoafrické Tanzanii. Tento nádherný kámen má při pohledu z různých stran vždy trošku jinou barvu – od sytě modré až po lehce fialovou.
Tento kámen je přisuzován střelcům a vodnářům, a dodatečně byl uznán také jako kámen měsíce prosince. Pokud tedy přemýšlíte, co by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem, přijměte od nás tento krásný, modrý tip.
Topazy
Najdeme je jak čiré, tak žluté, oranžové, růžové, červené, fialové, zelené či hnědé… ale pro tento náš článek je důležitá hlavně barva modrá.
Modrý topaz je v přírodě vzácný, a tak se čiré kameny často upravují, aby se proměnily v modré. Radioizotopovou metodou se čirý topaz nejprve zabarví dohněda, aby se pak elektronovými změnami přeměnil na kameny modré, které je třeba ještě do finálního modrého odstínu vypálit. Když tedy narazíte na šperk s přírodním modrým topazem, jedná se o opravdovou vzácnost, na kterou nejspíše narazíte právě v antiku.
Opály
Tento překrásný měňavý kámen vzniká díky sezonním dešťům, kdy voda prosakuje do nitra země, a spolu s ní do hlubin pronikají také rozpuštěné sloučeniny křemíku. Když deště ustanou a vlhkost se odpaří, oxid křemičitý zůstává v zemi usazený jakožto základ pro vznik opálu.
Překrásnou barevnost opálu tvoří miniaturní kuličky „naskládané“ do mřížky. Procházející světlo, ohýbající a tříštící se o tyto kuličky, tvoří opalizaci – úžasnou duhovou hru barev. Díky ní patří opály mezi jedny z nejoblíbenějších drahých kamenů.
Zarazili jste se, že jsme opál zařadili mezi skupinu modrých kamenů? Stejně jako mnohé další i opál může mít více barev. Najdeme bílé, žluté, oranžové, růžové, ale i černé, a samozřejmě modré. I u bílých opálů je ale klasická opalizace především v odstínech modré. Opály, v nichž dominují modré a zelené prvky, se označují jako „vzor Páv“.

Lapis lazuli
Nejcennější kameny mají sytě modrou barvu, azurovou nebo blankytnou, existují ale i zelené, tyrkysové, nebo temně modré. Jeho barvu i název spojuje minerál lapis, typický vzhled ale spolu s ním tvoří také pyrit a kalcit. Zlaté pyritové žilky mohou kámen úžasně ozvláštnit.
Těšíme se na vás u nás v obchodě v Maiselově ulici. Přijďte se s námi pozdravit a vybrat sobě i svým blízkým jedinečnou starožitnost, kterou nemá nikdo jiný na světě.