Přelom 19. a 20. století byl obdobím, kdy se do striktně řemeslného zlatnictví začal vnášet umělecký nádech i z...
Číst dále
Strašidelné podzimní dny
Na přelomu října a listopadu se po celém světě slaví svátek zesnulých. V Anglosaských zemích je to Halloween, u nás Dušičky, v Mexiku Día de los Muertos (Den mrtvých), v Japonsku Obon.
Ačkoli u nás jsou to dny ticha, klidu a zádumčivosti, jiné kraje mají jiné mravy. Pojďme si společně projít tradice spojené s uctíváním zesnulých, ale také symboly, které se k těmto dnům pojí.
Jedna z českých lidových pověr říká, že 1. listopadu, tedy v předvečer Dušiček, vystupují duše z Očistce, aby si odpočinuly od útrap. Aby se pak duše neztratily, měli bychom zapálit svíčku a umístit ji za okno, abychom duším zemřelých pomohli najít cestu zpět. Právě zapálená svíčka k uctívání zesnulých bezesporu patří. Tradice zapalování svíček a ohňů pochází už z dob starých Keltů a Slovanů, kteří ohni přisuzovali očistnou moc, vzpomínku na věčný život, a světlu pak ochranu před zlými duchy.
Dalším symbolem je také květina, umístěná na hrob – ta má (pokud tedy není umělá) symbolizovat obnovu a víru ve věčný život.
Mexický Día de los Muertos
Tanec, zpěv, jídlo, barvy a spousta zábavy – a to vše přímo na hřbitově každý rok od 31. října do 2. listopadu. Mexičané na hroby svých milovaných zesnulých pokládají předměty, které měli nebožtíci rádi, věří totiž, že v tyto dny se ti, kteří už svět živých opustili, připojují k oslavám a veselí. Není tak divu, že v Mexiku je Día de los Muertos nejoblíbenějším a nejvýznamnějším svátkem.
Kam se podíváte, všude uvidíte symboly smrti – hlavně lebky a kostlivce. Symbolem mexického Dne mrtvých je smrtka „Catrina“, nazvaná podle kresby známého mexického malíře a karikaturisty José Guadalupe Posady La Calavera Catrina (v překladu Elegantní lebka). Velmi často mají pestrobarevné oblečení a klobouky, a usmívají se tak moc, jak je to jen u kostlivců možné.
Karikatury smrtek a kostlivců se vyrábějí z různých materiálů. Ty, které najdete v naší nabídce, jsou z leštěných kostí, z lehkého exotického dřeva a také z leštěného dřeva.


Ohně a lucerny v Japonsku
V Japonsku se Den mrtvých slaví tři dny, a to tradičním buddhistickým festivalem Obon. I v Japonsku věří, že v tomto období mohou duše zemřelých navštívit své živé blízké. Na rozdíl od ostatních se ale v Japonsku mrtví oslavují už v červenci nebo srpnu, rozdílně dle části Japonska a také dle místního kalendářního roku. V parcích a chrámech se tančí tradiční tanec bon-odori, zapalují se papírové lucerny, které se posílají po řekách, a oslavy vrcholí zapálením obřích ohňů, které mají duším zemřelých pomoci vrátit se zpět do světa mrtvých.

Oranžová, kam se podíváte
Dýňové svítilny, které zahánějí zlé duchy a chrání obydlí, kostýmy, masky, strašidelné příběhy… v anglosaských zemích patří Halloween k jednomu z vůbec nejoblíbenějších svátků. Symbolem Halloweenu je také černá a oranžová barva. To proto, že oranžová symbolizuje podzimní sklizeň, a černá temnotu a smrt. Dalším symbolem je (mimo jiné) i mazlíček čarodějnic kočka, kříž, nebo pavouk. Říká se, že když o Halloweenu spatříte pavouka, podle pověry na vás někdo z vašich blízkých dává pozor.
Pokud máte podzimní strašidelnou atmosféru rádi, určitě si vybíráte ty pravé dekorace. Dýně, svícny, kočky, lebky a kostlivci, ale i staré fotografie nebo panenky mohou pomoci navodit tu správnou děsivou atmosféru. Právě porcelánové panenky, které bývaly (a stále jsou) často od pravých dětiček k nerozeznání, se staly námětem mnoha hororových filmů. Popravdě, nedivíme se…
