Přelom 19. a 20. století byl obdobím, kdy se do striktně řemeslného zlatnictví začal vnášet umělecký nádech i z...
Číst dále
Červeno-modro-bílý podzim
Podzimní měsíce s sebou nesou významné státní svátky. Den české státnosti, tedy svátek sv. Václava 28. září, Den vzniku samostatného československého státu 28. října, a také listopadový Den boje za svobodu a demokracii. Letos na podzim se také konaly volby do Poslanecké sněmovny, a volby se příznačně označují za svátek demokracie. Všechny tyto významné dny jsou spojeny se státní vlajkou a kombinací barev modré, červené a bílé. Proč právě tyto barvy, a jak můžete významné dny oslavit šperkem?
Historicky jsou pro české země tradičními barvami červená a bílá, a protože základních barev není moc, vždy se o ně dělí více států. Červenou a bílou kombinaci používá i sousedící Polsko, bylo tedy po roce 1918 nutné popřemýšlet o připojení další barvy. Volba padla v roce 1920 na modrou, která byla převzata ze znaku Moravy, a ve společném státě reprezentovala Slovensko. Tato trojkombinace tak vytvořila slovanskou, resp. ruskou trikoloru, stejně tak ale tyto barvy reprezentují i USA, Francii a Spojené království.

V období Protektorátu Čechy a Morava, byla vlajka tvořena listem o poměru stran 2 : 3 se třemi vodorovnými pruhy, k podobě, kterou známe dnes, se vlajka vrátila po osvobození Československa. Po roce 1960 státní barvy jakožto symbol státu zmizely, přestože v lidech barevná kombinace přetrvávala – jak v letech 1968/69, tak v roce 1989 občané k vyjádření nesouhlasu využívali právě trikolory. Po vzniku samostatné České republiky se státní barvy opět staly státním symbolem.
Zajímavostí je, že v období od 13. března 1990 do 31. prosince 1992 měla Česká republika pouze dvoubarevnou státní vlajku – modrá z ní opět vymizela.
Pojďme si teď projí jednotlivé barvy včetně našeho doporučení šperku s odpovídajícím drahým kamenem.
Modrá
Modrá barva na naší vlajce je symbolem čisté oblohy nad zemí, kde panuje mír.
Modrá barva patří mezi ty nejoblíbenější. Symbolizuje pravdu, mír, klid a pohodu. Připomínají čisté nebe bez mráčku, i zářivou mořskou hladinu. Akvamaríny, safíry, topazy, opály, lapis lazuli, tyrkysy… patří mezi drahé kameny, které byly od pradávna milovány, a nejinak je tomu i dnes. My vám dnes představíme překrásný a vzácný tanzanit.
Tanzanit byl objeven až v roce 1967, a je proto označován za „drahý kámen 20. století“. Jeho název je spjatý se společností Tiffany & Co., právě ta název vybrala podle místa naleziště ve východoafrické Tanzanii. Tento nádherný kámen má při pohledu z různých stran vždy trošku jinou barvu – od sytě modré až po lehce fialovou.
Tento kámen je přisuzován střelcům a vodnářům, a dodatečně byl uznán také jako kámen měsíce prosince. Pokud už tedy přemýšlíte, co by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem, přijměte od nás tento krásný, modrý tip.

Červená
Červená má ctít krev hrdinů, kteří za mír, svobodu a demokracii položili život.
Před časem jsme vám přinesli samostatný článek věnovaná právě červeným drahým kamenům. Turmalíny, české granáty, jaspisy, acháty, beryly, karneoly, topazy, ale hlavně rubíny jsou nejen překrásné a cenné drahé kameny, ale také svým nositelům dodávají odvahu, radost a lásku.
V tomto článku se zaměříme na karneol. Překrásnou barvu tomuto červeně zbarvenému chalcedonu dodává vysoký obsah železa. Právě pro svou barvu získal i název – carneus znamená latinsky „masový“.
Karneol je často používaný pro výrobu razidel a pečetidel, to proto, že se na něj nelepí horký vosk. Kámen má taky vhodnou strukturu a měkkost pro jemnou práci rytců, proto jsou šperky s karneolem často zdobené erby nebo iniciály. Několik takových najdete i v naší nabídce.

Bílá
Bílá symbolizuje čistotu myšlenek, na nichž je stát založen, tedy myšlenek svobody a demokracie.
Diamanty, safíry, topazy, měsíční kameny, opály, křemeny, nebo perly, pokud milujete bílou barvu, můžete vybírat. I o diamantech nebo perlách u nás najdete několik samostatných článků, vybíráme tedy tentokrát opál.
Tento překrásný měňavý kámen vzniká díky sezonním dešťům, kdy voda prosakuje do nitra země, a spolu s ní do hlubin pronikají také rozpuštěné sloučeniny křemíku. Když deště ustanou a vlhkost se odpaří, oxid křemičitý zůstává v zemi usazený jakožto základ pro vznik opálu.
Překrásnou barevnost opálu tvoří miniaturní kuličky „naskládané“ do mřížky. Když jimi prochází světlo, o tyto kuličky se ohýbá a tříští, a tím vzniká opalizace – úžasná duhová hra barev. Právě díky ní patří opály mezi jedny z nejoblíbenějších drahých kamenů. Nedivíme se!


Červeno-bílo-modrá kombinace
Pokud byste chtěli dát své vlastenectví najevo šperkem s kombinací státních barev, asi budete muset bedlivě hledat… anebo se zastavte u nás v obchodě v Maiselově ulici. Prsten s touto barevnou trojkombinací máme v nabídce. Pokud ale tento článek čtete v době, kdy už prsten zdobí svou novou majitelku, nezoufejte – můžete si vybrat alespoň z dvojkombinace bílé a modré, bílé a červené, nebo červené a modré. Anebo si můžete nechat šperk vyrobit na míru – naše šikovné zlatnice jsou připraveny splnit jakékoli vaše přání.
