Puncovní značky – jistota dobré investice
Ačkoli většině smrtelníků malá značka na šperku nic moc neřekne, pro odborníka je praktickým doplňkem, bez kterého by šperk nebyl šperkem. Pojďme se tedy na tyto malé symboly podívat pod lupou.
Puncovní značky, malé symboly, které najdeme na špercích z drahých kovů, mají za cíl informovat nás o ryzosti a původu daného kovu, a také o tom, že byl šperk zkontrolován odborným úřadem. Toto značení na našem území využíváme už od středověku, kdy za hodnotu šperku odpovídal výrobce, následně cech. Postupem času ji od nich převzal stát, který v jednotlivých určených městech zřídil puncovní úřady.
Historie puncovní povinnosti
Povinnost puncování drahých kovů na našem území platila už od roku 1776. Po vzniku Rakouského císařství (1804) nastalo mnoho změn, a jednou z nich byla i povinnost všechny starší šperky roku 1806 přepuncovat. To znamenalo zvýšení puncovních poplatků, protože se tato povinnost týkala skutečně všech výrobků ze stříbra a zlata, a to jak u výrobců a obchodníků, tak i předmětů v soukromém vlastnictví, včetně těch dovezených ze zahraničí. A když se pak Rakouské císařství stalo Rakouskem-Uherskem (1867–1918), platily už pro tento stát puncovní značky podle zákona č. 75/1866 ř. z. splatností od 1. srpna 1866. Puncovaly se všechny předměty z drahých kovů o váze nad 2 gramy. Tyto značky byly na našem území používány až do 28. 2. 1921, v Rakousku do r. 1922 a v Maďarsku do roku 1936.
Byly rozděleny do několika kategorií:
- Značky pro větší zboží
Značeno hlavou Apollóna s hvězdou ve vlasech a příslušnou ryzostí - Značky pro menší zboží
Značeno hlavou kamzíka nebo lišky - Značky pro cizí zboží
Značeno AV psaným přes sebe. Později vyhláškou změněné na značku Z-29, s platností od 1. 1. 1902
U všech značek pak na místě hvězdičky figuroval znak příslušného puncovního úřadu.
Puncovní značky současnosti
Dnes jsou pro zlatníky puncovní značky často „nutným zlem“, které jejich výrobku ubírá na kráse. Praktičnost zde ale hraje nad estetikou prim. Krása nekrása, vždy je dobré mít jistotu, že daný šperk je opravdu z materiálu, který prodejce uvádí, což garantuje příslušný odpovědný úřad. Ten ručí za to, že vykonal puncovní kontrolu, ověřil ryzost výrobků z drahých kovů a provedl puncovní inspekci. Je proto nutno puncovat všechny šperky z drahých kovů vyrobené v České republice.
Co ale když jsou šperky dovezeny ze zahraničí? Záleží na tom, ze které země byly šperky dovezeny. Český puncovní úřad uznává šperky ze Slovenska, států, které podepsaly Vídeňskou konvenci a těch, se kterými Česká republika podepsala Dohodu o vzájemné platnosti puncovních značek. Na takových špercích najdete konvenční punc anebo značku daného státu, a není je pak třeba označovat českým puncem.
Možná vás překvapí, že ne všechny šperky musí mít puncovní značku. Takovou výjimku tvoří šperky v opravdu nízké hmotnosti – to u zlata a platiny znamená 0,5 g, a u stříbra 3 g. Takové šperky nemusí být označené státní puncovní značkou, povinně ale musí být značeny značkou výrobní a ryzostní.
Co na špercích můžete nalézt?
Jaké symboly tedy na šperku můžete nalézt? V první řadě státní puncovní značku v kombinaci se značkami od výrobce: identifikační/odpovědnostní a ryzostní označení. Nejdůležitější jsou pak právě státní puncovní značky. Právě podle jejich tvaru poznáte, ze kterého kovu které ryzosti je váš šperk vyroben. Přesto se může stát, že puncovní úřad shledá nesrovnalosti. Co pak s takovým šperkem udělá? Může ho i znehodnotit – například přestříhnout vejpůl.
Ryzostní značky pak označují, jak už název napovídá, ryzost kovu, na kterém je značka vyražena. U 14karátového zlata najdete značku 585, u 18karátového 750 a u ryzího, tedy 24karátového zlata značku 999. Toto číslo vypovídá o tom, jak vysoký je podíl ryzího zlata ve slitině, tedy dané číslo/1000. U platiny naleznete číslo 950, u stříbra 925.
Každý zlatník nebo společnost má puncovním úřadem přiděleno vlastní jedinečné identifikační označení. Většinou to bývají iniciály firmy. Toto označení bývá většinou shodné s odpovědnostní značkou.
Dále na šperku najdete také značku města, ve kterém byl šperk puncovním úřadem označen. Která to jsou? P – Praha, J – Jablonec nad Nisou, B – Brno, O – Ostrava, T – Turnov, R – Tábor, Z – Plzeň, L – Olomouc, H – Hradec Králové, K – Červený Kostelec.
Pokud byste si chtěli puncovní značky na vlastní oči prohlédnout a třeba se o nich dozvědět více, rádi vás přivítáme u nás v kamenné prodejně v Maiselově ulici, kde jsou naši zkušení kolegové připraveni povědět vám o nich vše, co vás bude zajímat.