Věčné a nádherné diamanty
Že nejlepším přítelem ženy je diamant, to je známá věc. Je symbolem krásy a čistoty, a také jsou tyto kameny považovány za symbol bohatství, nekonečné lásky, síly a moci. Podívejme se dnes společně na ty nejkrásnější diamanty, které lze na světě spatřit.
Indie – domov diamantů
Těžba diamantů a obchod s nimisahá až do dávných dob. Již římský učenec Plinius starší ve své encyklopedii Naturalis Historia (79 n. l.) popsal diamanty, které byly vymyty z říčního štěrku v Indii. Ještě dřívější zmínky o diamantech z Indie se mísí spíše s mýty. Indie byla od starověku jediným místem, kde se diamanty těžily, a to až do objevu diamantů v Brazílii v roce 1726.
Od 18. století tak Indie pomalu, ale jistě ztrácela svou pozici v oblasti těžby, avšak zpracování a obchod s diamanty je zde dodnes velmi rozvinutým odvětvím. Důkazem toho jsou takzvané Golconda diamanty – indické diamanty, které byly vytěženy v oblasti známé jako „Golconda Sultanate“. Proslulý byl především důl Kollur v Ándhrapradéši, avšak v oblasti bylo množství dalších dolů, a podle místních historiků bylo během 16.–17. století se zpracováním a zejména obchodem s diamanty průběžně spojeno až 100 000 lidí.
Vytěžené diamanty byly přepravovány do města Hyderabad, kde byly broušeny, leštěny a prodávány. Toto město bylo až do konce 19. století obchodním centrem s diamanty. Oblast Golconda dala světu některé z nejznámějších diamantů, které nás dodnes udivují svou velikostí, krásou, jedinečností a mnohdy i velmi pohnutou historií. Pojďme si krátce představit alespoň některé z nich.
Koh-i-Noor zdobí britské korunovační klenoty
Asi nejznámějším je Koh-i-Noor – bezbarvý (D) diamant zdobící britské korunovační klenoty, který si můžeme prohlédnout v Jewel House v londýnském Toweru. Tento kámen, který byl v roce 1849 přivezen do Velké Británie z Paňdžábu, dal přebrousit v roce 1851 princ Albert, manžel královny Viktorie, pro zvýšení jeho atraktivity. Avšak nosí jej pouze ženské příslušnice rodu. Toto „opatření“ je dáno známou historií kamene, který svým mužským nositelům v dřívějších dobách přinášel smůlu. Diamant je od roku 1937 zasazen v předním kříži koruny Královny matky.
Růžový skvost Daria-i-Noor
Dalším pozoruhodným kamenem je Daria-i-Noor – nádherný světle růžový diamant zdobící korunovační klenoty íránských šáhů. Když v roce 1965 tyto klenoty zkoumal kanadský odborný tým, vyslovil domněnku, že tento kámen mohl původně být jedním velikým kamenem společně s rovněž světle růžovým diamantem Noor-ul-Ain, který tvoří střed diadému íránských korunovačních klenotů. V současnosti jsou tyto klenoty uloženy v teheránské Íránské centrální bance. Íránské korunovační klenoty jsou považovány za tak cenné, že jsou stále používány jako rezerva na podporu íránské měny.
Hope – modrá naděje
Dále můžeme zmínit úchvatný modrý diamant Hope (Fancy Dark Greyish Blue dle GIA), který je vystavován ve Smithsonian Institution ve Washingtonu DC. Této neziskové instituci jej v roce 1958 daroval proslulý newyorský klenotník Harry Winston. Kámen nejdříve putoval z oblasti Golconda do Evropy díky francouzskému cestovateli a obchodníkovi s drahokamy Jean-Baptistu Tavernierovi, který jej dle dochovaných záznamů koupil v období mezi lety 1640–1667 a posléze v letech 1668–1669 prodal na dvůr francouzského krále Ludvíka XIV. Velký modrý diamant poté několikrát měnil majitele, putoval do Velké Británie, získal jméno Hope (naděje) a jiný brus (old cushion cut), po několika letech se přesunul do Spojených států. Tento diamant provází nesmírně bohatá historie doložená zápisy, tato historie je však doprovázena i mnoha mýty a pověrami, které by vydaly na samostatnou knihu či velkofilm.
Orlov – za vším hledej ženu
Za zmínku určitě stojí i bezbarvý diamant Orlov, který zdobí imperiální žezlo ruských carů. Žezlo spolu s dalšími korunovačními klenoty dala zhotovit carevna Kateřina Veliká v roce 1774. Orlov je mezi historickými diamanty raritou, protože si zachovává svůj původní brus ve stylu indické routy. Jeho barva je obecně označována jako bílá se slabým modrozeleným nádechem. Data zveřejněná Kremlem udávají rozměry diamantu 32 × 35 × 21 milimetrů, přičemž jeho váha je 189,62 ct. Tato váha je pouze odhad – diamant nebyl formálně zvážen po mnoho let. V současné době je žezlo s tímto historickým diamantem uloženo v Diamantovém fondu v kremelské zbrojnici v Moskvě.
A jako „perličku“ můžeme uvést, že legenda o daru hraběte Orlova carevně není tak úplně pravdivá. Ve skutečnosti, jak historici prokázali, Kateřina sama koupila diamant a použila pouze Orlovovu pomoc s obchodní dohodou a dodávkou z Amsterodamu. Zřejmě vymyslela příběh o jeho velkorysém daru, jen aby se vyhnula kritice za utrácení státního rozpočtu za šperky. V 18. století byla částka 1,4 milionu florinů tak obrovská, že si to mohla dovolit jen samotná carevna – hrabě Orlov takovým jměním jistě nedisponoval. Je také známo, že drahokam byl kupován ve splátkách trvajících 7 let, a když se Orlov chystal zaplatit první splátku, zjistil, že již byla zaplacena z osobního účtu carevny.
Dresden Green – diamant, který měl štěstí
Jako poslední zmíníme fascinující zelený diamant Dresden Green, jenž je nám, jak již název napovídá, nejblíže pro jeho případnou prohlídku. Jde o diamant pravděpodobně z dolu Kollur, jehož ojedinělá zelená barva byla způsobena přírodním působením radioaktivního záření. Doložitelná historie kamene sahá do roku 1722, kdy jej zmiňuje Londýnský zpravodaj. V roce 1742 jej na lipském veletrhu koupil Augustus III. král polský, velkovévoda litevský a kurfiřt Saska. V roce 1768 byl tento zelený diamant začleněn do zcela mimořádného šperku – ozdoby klobouku. Tento šperk měl v listopadu roku 2019 nebývalé štěstí, protože v době loupeže klenotů v drážďanské Grünes Gewölbe, kde je běžně vystavován, byl zapůjčen v Metropolitním muzeu umění v New Yorku. Nebyl tedy ukraden, a i my se budeme moci v budoucnu potěšit zhlédnutím jedinečného skvostu s naprosto unikátním zeleným diamantem.
I vy si můžete dopřát svůj diamant
A když se vám nebude chtít na výlet do Drážďan, Londýna, Washingtonu či Moskvy, můžete navštívit náš obchod, ať už kamenný na naší stálé adrese, nebo na našich webových stránkách, a vybrat si ten svůj jedinečný NEJ diamant, a to jak v podobě volného kamene, anebo umístěný v krásném šperku s jedinečnou historickou hodnotou.