Zlato jako šperk i investice
Zlato, to je zkrátka jistota do každých časů. Přestože se jedná o staletími prověřenou, nestárnoucí, a navíc v podstatě nezničitelnou hodnotu, jejíž cena z dlouhodobého hlediska stále roste, nemělo by pokud možno tvořit, alespoň podle rad zkušených investorů, většinu investičního portfolia.
Možná jste se právě zarazili – proč tedy nevsázet jen na třpytivý kov? Právě rok 2020 byl a ještě bude zlomový, a to v mnoha, tedy i ekonomických směrech. Většina států už řadu let tiskne velké množství peněz, které nejsou ničím kryty (pouze důvěrou). Situaci v současné době ještě přiostřuje situace kolem čínského viru.
Peníze byly kryty zlatem do roku 1971, kdy byl Richardem Nixonem dočasně zrušen zlatý standard, což mělo za následek, že peníze přestaly být kryty zlatem, a jsou kryty už jen důvěrou občanů ve stát.
Když nastává krize, cena zlata roste a cena akcií – zjednodušeně řečeno – klesá. V případě rostoucí ekonomiky roste cena akcií a klesá cena zlata. Řada bank včetně ČNB dnes začala nakupovat zlato. Jedním z důvodů je i to, že už samotné banky nemají takovou důvěru v hodnotu peněz. Před lety, v době, kdy cena zlata začala stoupat, ČNB v tichosti prodala 14 tun zlata ze svých zlatých rezerv (pro zajímavost, v současné době má v rezervě zlata pouhých 9 tun). Nyní jistě hořce lituje.
I to je jeden z důvodů, proč se v dlouhodobém hledisku investice do šperků (za předpokladu, že jsou koupeny za správnou cenu) zdá být lepší investicí. Obzvlášť v době, kdy ve vzduchu visí hrozba ekonomického tornáda.
Jakou formu vybrat?
My vás ale rozhodně nechceme strašit. Víme ale, že dobrá rada je nad zlato, a právě investice jsou v nejistých časech často nejlepší formou nejen uložení, ale i zhodnocení peněz. Pokud byste tedy volili investici právě do zlata, pojďme si říct, jaké formy můžete volit.
Zlato je možné si pořídit v nejrůznějších podobách. Slitky, cihly, mince, medaile, akcie těžebních nebo zpracovatelských firem anebo šperky, ať si vyberete jakoukoli variantu, určitě neuděláte chybu.
Právě šperkem si navíc kromě hodnoty jako takové pořizujete i hodnotu uměleckou, především pokud se jedná o šperk starožitný. Ten svou hodnotu nejen neztrácí, ale s časem naopak získává. Výraznou výhodou této investice také je, že zlatou cihlu si jistě nevezmeme do společnosti, na rozdíl od šperku, který dámu i gentlemana dokonale ozdobí. Krása, cennost a historická hodnota v jednom – to je zkrátka neodolatelná kombinace!
Dáma zdobí pána, a dámu zdobí dokonalý šperk (vybraný pánem)
Neexistuje dokonalejšího dárku pro dámu než vhodně vybraný zlatý šperk. Jestli bude barvy bílé, žluté nebo růžové, jestli bude okázalý anebo decentní, to už záleží na vkusu konkrétní dámy. Právě starožitný šperk má svou významnou hodnotu nejen historickou, ale i řemeslnou. Úžasné zpracování, staré techniky i brusy kamenů, na ty u moderních šperků už jen stěží narazíte. Starožitný šperk si s sebou nese i svůj příběh. Řekněte sami, není lepším zahájením konverzace právě takový šperk, než obligátní věty o počasí nebo současné společenské nebo politické situaci?
Zlaté mince
Pokud spíše než po ozdobě volíte variantu „investice uchované v trezoru“, mohou být skvělou volbou právě mince. Jejich neoddiskutovatelnou výhodou je, že se dají v případě potřeby kdykoli, kdekoli, a navíc prakticky okamžitě prodat. Mince lze rozdělit do těchto kategorií:
· Někdejší klasické mince (platidla)
· Investiční mince, u nichž se nákup i prodej řídi aktuální hodnotou zlata na trzích (např. jihoafrický „Krugerrand“ či rakouští „Filharmonici“)
· Pamětní mince – které vydává stát, který garantuje ryzost a počet kusů; a mají pevně danou nominální hodnotu, za kterou je možné je koupit i kdykoliv prodat, pokud je ovšem nechcete zhodnotit v delším časovém měřítku
Raritní mince
Ty se zhodnocují výrazně více než jakékoli jiné mince, protože sběratelé jsou ochotni za ně utrácet obrovské sumy. Příkladem může být stále radikálně stoupající cena číslovaných svatováclavských dukátů z roku 1923.
Zlaté medaile
A pokud byste mířili ještě výše, doporučujeme zaměřit se právě na medaile. Bývají vyraženy k výjimečným, historickým událostem, např. k vítězství ve válce nebo na paměť významných okamžiků. Často mívají hodnotu sběratelskou, která se může časem významně navyšovat.
Víte, že…
… v roce 2019 byla nejdražším starožitným předmětem, který prošel aukční dražbou, právě zlatá medaile? Byla to medaile ruského cara Alexandra I., která se prodala za 1,4 milionu Kč.
Hlavní rozdíl mezi zlatou medailí a mincí bývá v tom, že na rozdíl od mincí nejsou medaile osvobozeny od DPH. Medaile také spíše prodáte nebo koupíte pro sběratelské účely. Jedná se tedy spíše o uměleckou vášeň – podobně jako u milovníků a sběratelů obrazů.
A pokud i Vám doma leží nějaké ty zlaté kousky…
Máte doma řetízky, prstýnky, zbytky zlata nebo třeba právě zlaté mince, se kterými nevíte, jak naložit? Můžete je přinést k nám, vykoupíme je a vyplatíme vám cenu zlata. Anebo nevyužité zlato můžete nechat přepracovat do podoby, která vás může každý den potěšit. Svěřte jej proto do zručných rukou našich šikovných zlatnic.