Drahé kameny ve znamení zelené
Když se řekne zelený drahý kámen, jako první se vám jistě vybaví nádherný smaragd, vltavín anebo olivín. Zeleným zbarvením se ale pyšní i jiné drahé kameny, jako třeba turmalín, chalcedon nebo granát. Zelená je navíc barvou naděje, symbolizuje přírodu, hojnost a svěžest, je velmi elegantní a okázalá, a žena ozdobená zeleným drahým kamenem přitahuje pozornost okolí neotřelým vkusem a svobodomyšlenkářstvím. Pojďme se společně vydat do zelené říše!
Smaragd, šperk s bohatou historií
Smaragd je jedním z drahých kamenů, kterým se lidé zdobili už před tisíci lety. Archeologové nalezli smaragdové doly z období Egyptské říše (cca 2 000 let př. n. l.) ve Vádí Sikait, a pravděpodobně byl právě Egypt jediným nalezištěm smaragdů pro evropské antické civilizace.
Na druhém konci světa, v Asii, se z něj vyřezávaly sošky Buddhy, a ve střední Americe byl smaragd považován za posvátný kámen říše Inků a Aztéků.
Od dob dobývání Jižní Ameriky conquistadory až po současnost jsou nejvýznamnější smaragdové doly v Kolumbii, těží se ale i v Brazílii nebo Zambii. V roce 2017 byl v Brazílii vytěžen smaragd o váze 360 kg!
O samotném smaragdu
Smaragd, za jehož nádhernou barvu vděčí přítomnosti prvků vanad a chrom, patří mezi čtveřici nejhodnotnějších drahokamů na světě (diamant, safír, rubín). Dnes už víme, že „smaragd je jen jeden“, kdysi ale byly jako smaragdy označovány všechny beryly. Na stupnici tvrdosti dosahuje mezi 7,5–8 a kvůli tomu byl dříve dokonce málem zařazen do kategorie polodrahokamů. Z berylových drahých kamenů je nejkřehčí, takže se s ním při úpravách musí zacházet extrémně opatrně, a i nosit by se měl spíše při zvláštních příležitostech.
Víte, že…
Nejvzácnější smaragdy
Mogul smaragd – 10 cm vysoká destička o váze 217,80 ct, byla prodána za 2.2 mil. $ anonymnímu kupci na dražbě v Londýně v roce 2001.
Patricie – smaragd o váze 632 ct můžete vidět v newyorském muzeu.
Hookerův smaragd – dědictví Osmanské říše, který nosil poslední sultán Abdul Hamid II, byl později zpracován společností Tiffany a dnes ji můžete vidět ve výstavě Smithsonova institutu.
Andská královská koruna – přestože možná nejste vášniví návštěvníci muzeí, Metropolitní muzeum byste právě pro toto úžasné dílo měli navštívit. Uznejte, spojení 2 kg zlata a 450 smaragdů určitě stojí za vidění.
Úžasné jsou také smaragdové zásoby bogotské banky, k těm vás ale patrně nepustí…
Olivín neboli peridot
Tento světle zelený kámen má svoji nádhernou barvu díky množství hořčíku a železa. Dle intenzity má pak různé odstíny zelené s nádechem dalších barev, nejkrásněji zbarvené je pak najdeme ve velikosti nad 10 ct.
Nejkvalitnější olivíny na světě pochází z myanmarských a pákistánských nalezišť. V minulosti byl slavným, ale dnes již vytěženým, zdrojem rudomořský ostrov Zabargad. Právě odtud pochází i nejslavnější olivín, který váží 312 ct! Také „zelená bohyně“, vážící 154 ct, pochází ze zabargadského naleziště.
Tsavorit
Ačkoliv to může překvapit, tsavorit je vzácná barevná odrůda granátu. Jeho krásná zelená barva někdy vede k záměnám se smaragdem i dalšími drahými kameny. Tsavorit může mít více odrůd, jako např. malijský granát nebo mint garnet nádherné světle zelené barvy.
S tímto kamenem se pojí i zajímavá historie. V roce 1967 se skotský gemolog Campbell Bridges vydal na dobrodružnou výpravu do východní Afriky. Během ní narazil v oblasti Tsavo (odtud název kamene) na stádo buvolů, kterému se vyhnul tím, že se schoval do rokle. Tam zahlédl, že okolní skály se světle zeleně lesknou. Netrvalo dlouho a Bridges společně s firmou Tiffany & Co představili světu nový drahokam. Kámen ale Bridgesovi příliš štěstí nepřinesl – během sporu o těžební práva byl rozvášněným davem zabit.
Verdelit
Věděli jste, že turmalín může být i zelený? Pak se nazývá verdelit a podle GIA spadá pod elbaity. Turmalín jsou významnými kameny v indické mytologii, a říká se o nich, že dodávají životní sílu a umí přetvářet negativní energii v pozitivní.
Jedno z nalezišť verdelitů je i u nás, konkrétně v Dobré Vodě či Řečici na Vysočině. Pokud byste se tam vydali na výlet a zelený kamínek nalezli, můžete si ho nechat přetvořit v krásný šperk. Naše zlatnice mají zlaté ruce!
Mnoho radosti Vám mohou přinést i další šperkové kameny zelené barvy, mezi které patří jadeit a nefrit (ceněné zejména ve východní Asii), a dále rovněž chrysopras a malachit.