Investujte do drahých kovů a kamenů
Jak uložit peníze, abyste je ochránili před inflací? Nejlepším řešením je investovat do komodity, která si svou hodnotu uchovává. I když nejste v investování zběhlí, nemusíte se tohoto kroku bát. Zkušený poradce přesně ví, co se na investičním trhu děje a kam je nejlepší peníze vložit. Než se za odborníkem vydáte, podívejme se společně na drahé kovy a drahé kameny – komodity, které jsou svou hodnotou věčné.
Nejdříve malé „edukační okénko“. Investicí se rozumí vklad prostředků do kapitálu, tedy do něčeho, co sice nepřináší okamžitý prospěch, ale v dlouhodobém hledisku zvýší budoucí užitek. Kapitálem tak můžou být např. nemovitosti, akcie, ropa, drahé kovy, drahé kameny anebo umělecká díla včetně šperků.
Kdo by si nepřál stát se úspěšným investorem z Wall Street?
Je všeobecně známo, že pokud se ekonomice daří, mezi komodity, do kterých se vyplácí vložit své peníze, patří bezesporu akcie nebo virtuální měny. Při ekonomickém poklesu nebo dokonce krizi tyto komodity nahrazují stabilnější komodity – nemovitosti anebo umělecké předměty. Historie, ať už se jednalo o války nebo o následky Černých pátků však prověřila, že to, co je věčné a stabilní za jakékoli situace jsou drahé kovy, drahé kameny a také šperky. Vždyť drahokam nebo šperk může mít často stejně vysokou hodnotu jako dům, ale na rozdíl od vily ho schováte do kapsy a převezete klidně i na druhý konec světa. A když se situace opět ustálí, můžete se buď těšit se jeho jedinečností a krásou, anebo ho prodat a proměnit v reálné peníze.
Diamanty
Diamant, symbol krásy, bohatství, tvrdosti i lásky, je vhodným adeptem pro investici, a to jak v podobě volného kamene, tak i zasazený do šperku. Při výběru diamantu se kontroluje tzv. 4C, což znamená barvu (colour), čistotu (clarity), brus (cut) a karátovou hmotnost (carat). Tato čtyři kritéria a také další faktory, jako proporce, fluorescence, nebo jestli se jedná o přírodní, nebo syntetický kámen, má vliv na konečnou cenu. U drahých kamenů vyšších hodnot je vždy vhodné mít certifikát od renomované gemologické společnosti (GIA nebo HRD).
Diamanty pro fajnšmekry
Pokud byste chtěli investovat do opravdové speciality, naším tipem jsou diamanty barevné – například oranžovohnědé nebo růžové. Celých 80 % z těch růžových pochází z dolu Argyle v Austrálii a z celkového počtu diamantů tvoří ty růžové pouhá 3 %. A o moc více už jich pravděpodobně nebude, důl Argyle už je totiž vytěžen a zavřen. Máme pro vás ale dobrou zprávu – jeden z těchto skvostů vám můžeme nabídnout přímo my v Antiques Cinolter - podívejte se na něj!
Všechny barvy duhy
Chtěli byste něco „barevnějšího“? Pak je skvělá volba turmalín, safír, rubín, smaragd nebo třeba akvamarín.
Turmalín může mít všechny barvy duhy, a některé jsou dokonce i vícebarevné. Mezi ty nejcennější patří červené, tzn. rubelity, a modře zbarvené turmalíny paraíba, které byly objeveny až v 80. let 20. století. Specialitou jsou turmalíny melounové, jejichž barvy přecházejí od růžové přes bezbarvou až do zelené.
Když se řekne safír, většina z nás si představí překrásný modrý drahokam. I safíry ale mohou hrát všemi barvami duhy – ovšem kromě červené. Vzácným druhem safíru je padparadscha, unikátní svou růžovooranžovou barvou, která mu dala název – slovo padparadscha totiž znamená lotosový květ.
Jedním z vůbec nejcennějších drahokamů je pak rubín – jeho cena může leckdy převýšit i cenu diamantu. Toto pak platí i pro vysoce kvalitní smaragd.
Zlato
Nejtradičnější investiční komoditou zůstává zlato. Ať už se rozhodnete pro žluté, růžové nebo bílé, rozhodně neprohloupíte. Je možné ho pořídit ve formě cihel nebo mincí, a to přímo v bankách, kde si je můžete rovnou uskladnit, estetičtější formou jsou pak zlaté hodinky nebo šperky.
Další drahé kovy
Přestože bylo zlato historickým symbolem bohatství, není jediným drahým kovem, do kterého se vyplatí investovat. Dalšími příklady jsou stříbro, rhodium, platina nebo palladium. Ale pozor, na ty je na rozdíl od zlata uvalena daň z přidané hodnoty.
Starožitné šperky
Pokud se rozhodnete investovat do šperku, skvělou volbou je právě ten starožitný. Byl zaručeně vytvořen ručně a je jisté, že v případě diamantů je zdoben pouze přírodními kameny, a to se dnes opravdu cení! Hodnotu šperku podtrhne nejen materiál, ze kterého byl vyroben, ale právě vysoká starožitná řemeslná hodnota. Vždyť dnes už jen málokdo dokáže vyrobit šperky ručně v takové dokonalosti, jako to dokázali staří mistři zlatníci, a o starých brusech kamenů nemluvě.
A do jakého šperku se tedy vyplatí investovat? Především jsou to ty z období Art nouveau (secese) a Art deco, tj. šperky z 20. a 30. let 20. století. Kdo by nechtěl mít úžasný kousek z dob Velkého Gatsbyho!
Pokud vás více než šperky lákají jiné starožitnosti, skvělou volbou jsou také hodinky, unikátní starožitné vázy, sklenice, porcelán, obrazy, ale i drobné předměty denního užívání. Třeba takové stříbrné pepřenky a slánky. Stříbro dodá vašemu stolování vždycky glanc!
