Potřebujete koupit drahý kámen popřípadě investovat? V praxi se setkáváme se zákazníky, kteří by rádi nakoupili drahé kameny či do nich investovali, ale nevědí jak na to.

Při nákupu je potřeba si v první řadě uvědomit , že není jediným hodnotícím faktorem velikost resp. váha. U drahých kamenů se hlavně hodnotí těchto pět faktorů VÁHA, BARVA, ČISTOTA, PROPORCE a BRUS. 

Dále se mohou hodnotit další faktory jako je třeba např. fluorescence.

U tzv. živočišných drahokamů jako třeba perly hodnotíme zase čtyři jiné faktory, VELIKOST resp. PRŮMĚR,  LESK, BARVA a PRAVIDELNOST. Velký vliv na cenu má fakt, jsou-li perly kultivované či vylovené z moře, tedy vyrostlé bez zásahu lidských rukou.


Cenu si můžete ověřit třeba v tabulkách firmy Rapaport nebo Gemguide případně vám cenu ověříme u nás v obchodě.


Při nákupu drahých kamenů či šperků s drahými kameny vždy žádejte písemnou garanci uvedený údajů jako je hlavně váha kamene, čistota, barva, proporce určitě i garanci, že se jedná o přírodní kámen, nebo jaká manipulace byla s kamenem provedena (zahřívání, plnění, difuze, drilování laserem).


Některé firmy se ohánějí certifikáty, které jsou prakticky bezcenné. Požadujte certifikát od renomované gemologické společnosti (GIA, HRD, DPL) u zavedených firem by mohla postačit garance, či jejich certifikát, který může být více validní než některé gemologické certifikáty od společností se špatnou pověstí.

Posuzujte hlavně erudovanost prodejců, kolik srozumitelných informací jsou vám schopni o kamnech dát. 
Dbejte na to jakou má firma pověst. Pár negativní recenze neznamená , že by byla špatná, někdy naopak (konkurence ráda úspěšnou firmu pomluví, a také se nikdy nedokážete zavděčit všem). Pozitivní reference musí výrazně převažovat. Má li firma na internetu jen dvě tři vysoce pozitivních referencí a nic víc a je-li  dlouho na trhu, mohla si je klidně napsat sama.

Doporučujeme podobně postupovat i u ostatních starožitností. Obecně platí stejné zásady jen se liší hodnocení předmětů jako je stříbrné předměty, šperky, sklo, porcelán, hodinky atd...V době vlády internetu je hodně informací dostupných i široké veřejnosti.


Rádi vám poradíme, budete li chtít zakoupit drahý kámen ať už živočišného či minerálního původu. Doporučujeme si sjednat schůzku s panem Martinem Cinolter, který vám poradí jak postupovat při nákupu drahých kamenů.

Po - Pá 10:00 - 19:00.

E-mail: mcinolter@antiqueprague.cz
Tel. : +420 602 317 667