Antiques Cinolter

Úspěšný rok 2013 ve světě starožitných šperků a drahých kamenů

Loňský rok se nesl ve znamení lámání rekordů cen drahých kamenů. V době, kdy jistoty se hroutí, investiční modla jménem zlato prudce ztratila hodnotu o třicet procent, banky tisknou peníze o sto šest, bankovní ráje progresivně zdaňují vklady svým vkladatelům, aby odvrátily krach státu (na kterém se podílí spolu s politiky). Francouzský prezident slibuje zdanit schopné lidi 75% daní. Ceny nemovitostí s přimhouřením oka stagnují. Naopak ceny drahých kamenů a starožitných šperků opět ukazují, že jsou klidným přístavem pro konzervativně smýšlející investory.

Ceny originálních starožitných šperků a s nimi i ceny kvalitních starožitností stabilně vykazují svůj stabilní růst. Umožňuje jim to mimo jiné důvěra kultivovaných zákazníků a hlavně jejich kvalita ověřená časem.

Drahé kameny v minulém roce lámaly jeden rekord za druhým. Loni v dubnu se v jihoafrickém dole Cullinan našel modrý diamant o hmotnosti 25,5 karátů a byl prodán za 16,9 milionu dolarů (cca 344 milionů Kč). Modré diamanty jsou vzácnější než čiré, jejich zabarvení způsobuje atom bóru v krystalické mřížce.

To však bylo jen zahřívací kolo. Koncem roku jako by se konkurenční aukční síně Christie´s a Sotheby´s rozhodly uspořádat závody, kdo přijde s větší senzací na trh. První na tahu byla Christie´s, 12. listopadu dražila oranžový diamant o váze 14,82ct. Její dlouholetý rival Sothebye´s den na to dražil růžový diamant o váze 59,60 ct. Oba dva diamanty byly nalezeny v Jižní Africe.

Christie´s útočí

Oranžový diamant byl nalezen před jednatřiceti lety a jeho váha v nevybroušeném stavu činila něco okolo 32ct. Diamant byl vybroušen do tvaru kapky resp. slzy. Jeho vzácnost spočívá hlavně v jeho velice intenzivní barvě tzv. fancy vivid, a jeho váze. Nutno podotknou, že oranžové diamanty jsou velmi vzácné a tato kapka je považována za největší oranžový diamant na světě. Oranžovou barvu tvoří přítomnost oxidu a dusíku v krystalové mřížce kamene. Poslední oranžový diamant byl dražen v roce 2011 u aukční síně Sotheby´s. Jeho váha ve vybroušeném stavu byla 4,11ct a tehdy se vydražil za neuvěřitelných 2,9 milionů dolarů.

Naše oranžová slza, která se dražila loni měla podle expertů odhadní cenu 15-20 milionů dolarů. Nakonec padl rekord, který předčil veškeré předpovědi expertů ve finální výši 32,6 milionů dolarů, pro našince těžko uvěřitelná suma v korunách cca 705 milionů korun.

Za zmínku stojí, že se v aukci dražily dva náhrdelníky se smaragdy a diamanty egyptské princezny Faize, která žila v letech 1923 až 1994, odhadní ceny 5-10 milionů dolarů. Náhrdelníky vytvořila firma Van Cleefe and Arpel.

Další ozdobou aukce byly tři šperky patřící do sbírky Patinó. Sbírku vytvořil bolivijský podnikatel Simón Itturi Patiňo (1862-1947). Podnikatel nazývaný též Cínový král byl vášnivým sběratelem šperků. Za svůj život vytvořil velikou a slavnou sbírku šperků. Prvním kouskem byl náhrdelník se smaragdy a diamanty, který zakoupil své ženě od firmy Cartier v roce 1938, která jej získala v roce 1937 od španělské královny Evženie Viktorie.

Dalším kouskem byly náušnice, které byly vytvořeny ze zmiňovaného náhrdelníku. Náhrdelník byl zkrácen.

Do třetice se z této slavné sbírky nabízel prsten s čirým diamantem vybroušeným ve tvaru Cushion o váze 32,54 karátů třetí nejvyšší barvy F a relativně vysoké čistoty VS2 od firmy Chaumet. Všechny tři šperky se nakonec vydražily za 17.4 milionů dolarů. Celkem aukce vynesla Christie´s 125 milionů dolarů včetně šperků Heleny Rochas, egyptské princezny a oranžového zázraku.

Sotheby´s vrací úder

Druhý den tedy 13. listopadu byl dražen růžový diamant broušený ve tvaru oválu se jménem Pink Star, odhadní cena byla 60 milionů dolarů a toho činilo nejdražším diamantem v historii, který kdy byl nabídnut v aukci. Tuto cenu experti odhadovali díky jeho váze, nejvyšší možné hodnocené čistotě flow less a jeho nejvyšší možné sytosti barvy fancy vivid.

Byl vytěžen firmou De Beers v roce 1999 o surové váze 132,5 karátů. V roce 2003 byl vybroušen, zvažovalo se celkem 52 variant broušení. Diamant se brousil dva roky a vybrousila jej firma Steinmetz, která mu také dala jméno. Diamant byl prodán v roce 2007 a jeho majitel zůstal anonymní.

Cena nakonec dosáhla 83,1 milionů dolarů včetně aukční přirážky (přesně 83.187.381,-USD).Licitátor David Bennett pronesl: "Dámy a pánové, 68 milionů je nejvyšší nabídka na světě za diamant, jaká kdy byla učiněna, a je to právě zde." Klepl kladívkem a sklidil bouřlivý potlesk. Licitátorovo kladívko tak symbolicky ukončilo velmi úspěšný rok 2013.

Martin Cinolter

Doporučujeme

NEWSLETTER

Zaregistrujte si Váš e-mail do našeho newsletteru a budeme Vás informovat o novinkách v našem sortimentu a zajímavostech ze světa starožitnictví.
Registrací svého e-mailu nám udělujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

Katalog starožitností

AntiquesPrague.cz » Úspěšný rok 2013 ve světě starožitných šperků a drahých kamenů
vyhledávání:

Volba jazykové verze

Copyright © 2008 - 2018 Antique Art Gallery s.r.o. | Vyrobilo Vergilio